birgün

14° AÇIK

Sevan Nişanyan, Yunanistan’ı terk etme şartıyla serbest

Yunanistan'ın Samos adasında gözaltına alınan ve Türkiye’ye iade edileceği öne sürülen Sevan Nişanyan, 15 gün içinde Yunanistan'ı terk etme şartıyla bugün serbest bırakılıyor.

GÜNCEL 07.01.2022 16:03
Sevan Nişanyan, Yunanistan’ı terk etme şartıyla serbest
Abone Ol google-news

Temmuz 2017'de Foça Açık Cezaevi'nden izinli çıkıp Yunanistan’a firar eden, geçtiğimiz günlerde gözaltına alınıp tutuklanan ve Türkiye’ye iade edileceği öne sürülen yazar Sevan Nişanyan sosyal medya hesabından serbest bırakıldığını duyurdu.

Büyükelçiliğin açıklamasına göre Nişanyan'ın 15 gün içinde Yunanistan'ı gönüllü olarak terk etmesi gerekiyor.

Nişanyan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Sekiz gün hapiste kaldıktan sonra gözaltından serbest bırakıldım. Bu zor günlerde sevgilerini ve cesaretlerini gönderen herkese çok teşekkür ederim. Bu arada Twitter hesabım gizemli nedenlerden dolayı engellendi. Lütfen haberleri paylaşın” dedi.

Nişanyan'ın eşi Ira Tzourou da bu sabah sosyal medyada yaptığı paylaşımda Ermenistan'ın Atina Büyükelçiliği’nin yaptığı şu açıklamayı paylaşmıştı:

“Ermenistan Büyükelçiliği Siros İdare Mahkemesi, Sevan Nişanyan'ın bugün serbest bırakılacağı kararını açıkladı. Karara göre 15 gün içinde Yunanistan'dan kendi isteğiyle ayrılmak zorunda. Sevan Nişanyan Ermenistan vatandaşı olduğu için dilerse Ermenistan'a gidebilir.”

Sevan Nişanyan, İzmir’in Selçuk ilçesindeki evinin inşaatını, sit alanı olduğu gerekçesiyle mühürlenmesine rağmen tamamladığı için ceza almış ve 2 Ocak 2014 tarihinde Torbalı Açık Cezaevi'ne konulmuştu. Nişanyan son olarak Foça Açık Cezaevi'nde bulunuyordu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol