birgün

23° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 10.11.2019 08:41

Sevgi nefreti yenecek

19 aydır hapiste olan eski Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva tahliye edildi. Halk arasında hâlâ popüler olan Lula, yaptığı açıklamada Brezilya’nın artan sosyal ve ekonomik sorunlarına dikkat çekti

Sevgi nefreti yenecek

Brezilya’nın güneyindeki Parana eyaletinin başkenti Curitiba’da bir hapisanede 19 aydır hapis yatan 74 yaşındaki eski Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, hakkındaki tahliye talebinin kabul edilmesinin ardından serbest bırakıldı.


Lula Da Silva, kendisini karşılamaya gelen yüzlerce kişiye hitaben burada yaptığı konuşmada, “Sevgili dostlar, bugün burada sizlerle beraber olmanın ne anlama geldiğini anlatmaya kelimeler yetmez. Hayatım boyunca Brezilyalılarla konuştum ancak bugün 580 gündür beni selamlayan insanlarla bir arada olacağımı hayal etmedim. Onların sesi, bana dayanabilmem için gereken demokrasinin gıdasıydı” ifadesini kullandı.
Brezilya hukuk sistemini eleştiren Lula da Silva, “Bir adamı tutuklamadılar, bir fikri öldürmeye çalıştılar ancak fikirler öldürülemez. Buradan 74 yaşında çıkıyorum, kalbimde sadece sevgi için yer var, çünkü sevgi nefreti yenecek. Buradan, sizlere karşı bir insanın sahip olabileceği en büyük şükran duygusuyla çıkıyorum” diye konuştu.

ÜLKE GELİŞMEDİ, AÇLIK ARTTI KURTUluş HALKIN ELİNDE

Lula da Silva, yarın bir işçi sendikasıyla toplantı yapacağını belirterek, “Brezilya gelişmedi, açlık arttı. Ülkenin oldukça gelişebileceğini ispatlamak istiyorum” dedi.

Sosyal medya hesabından paylaştığı bir videoda da Lula da Silva, “Brezilya halkı bu ülkeyi kurtarabilecek tek güçtür. Ciddi bir yönetime ihtiyacımız var” görüşünü dile getirdi.

Öte yandan, serbest bırakılmasına rağmen Brezilya yasaları, iki davadan hüküm giyen Lula da Silva’nın, herhangi bir kamu görevini icra etmesine müsade etmiyor. Lula da Silva’nın seçimlerde aday olabilmesi için hakkındaki hükümlerin düşürülmesi gerekiyor.

SEÇİMLERDE FAVORİYDİ ADAYLIĞI ENGELLENDİ

Lula da Silva, pasif yolsuzluk ve kara para aklama suçlarından mahkum olmuş, 2018’in nisan ayında da tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

Hakkındaki tüm suçlamaları reddeden Lula da Silva, tüm bu iddiaların, favoriler arasında gösterildiği devlet başkanlığı seçimine girmesini engellemek amacıyla siyasi rakipleri tarafından ortaya atıldığını savunmuştu. 2018 yılının ekim ayında yapılan başkanlık seçimlerini de ABD’nin ve sermaye düzeninin destelediği aşırı sağcı Jair Bolsonaro kazanmıştı.

BREZİLYA’NIN ALTIN YILLARI ONUN DÖNEMİNDE YAŞANDI

Sendikacılık geçmişi olan Lula da Silva, 2002 yılındaki seçimlerde İşçi Partisi’nden Devlet Başkanı seçilmişti. 2003 ile 2010 yılları arasındaki başkanlığı döneminde Brezilya yüksek ekonomik büyüme performansı göstermişti.

Kendisinden sonra gelen İşçi Partili Devlet Başkanı Dilma Rousseff ise Lula’nın popülaritesine erişememiş, ikinci döneminde Brezilya Senatosu’nca başkanlığı düşürülmüştü. Rousseff hakkında başlatılan yolsuzluk soruşturmalarına Lula da dahil edilmişti.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız