İçişleri Bakanlığı, yabancıların mekânsal yoğunlaşmasını önlemek için 'seyreltme' projesinin başlatılacağını açıklamıştı. Hürriyet yazarı Hande Fırat, "Suriyelilerin Türkiye’de nüfusun demografik yapısını bozmaması için uygulandığı" açıklanan 'seyreltme' projesinin detaylarını aktardı.

'Seyreltme' projesinin detayları: 16 il Suriyelilere kapatıldı

Milyonlar açlık sınırında yaşam mücadelesi verirken topluma her gün pompalanan milliyetçi politikalar nedeniyle göçmenlere karşı da öfke oluşturuluyor. Son olarak İçişleri Bakanlığı’nın yürüttüğü ‘Seyreltme’ projesi kapsamında Ankara Altındağ’da binlerce Suriyeli göçmen yaşadıkları yerden başka ilçelere gönderildi.

Hürriyet yazarı Hande Fırat, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 'Suriyelilerin Türkiye’de nüfusun demografik yapısını bozmaması için uygulandığını' açıkladığı 'seyreltme' projesinin detaylarını aktardı.

Fırat, 'Yoğunlaşmayla Mücadele' uygulamasının detaylarını aktardığı bugünkü yazısında, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya başta olmak üzere 16 ilin Suriyeliler için kayda kapatıldığını söyledi.

Fırat, Suriyeliler başta olmak üzere "yabancıların adeta gettolar oluşturmasının" göç yönetimini, "Toplumsal hayata uyum sağlanması, güvenlik sorunları, kamu hizmetlerinin koordinasyonu, sosyal ayrışmaların önlenmesi" konusunda zorladığını dile getirdi.

Fırat, "Bu sorunlara Ankara Altındağ’da ağustos ayında çıkan olaylar ve iki Suriyeli tarafından Emirhan Yalçın’ın öldürülmesi eklenince, seyreltme ya da Mekânsal Yoğunlaşmayla Mücadele projesi ilk kez Ankara’da gündeme geldi. Altındağ’da ikâmete uygun olmayan binalar yıkıldı. 5 bine yakın yabancının Altındağ ilçesinden taşınması sağlandı. Ankara Emniyeti düzenli olarak yabancıların kontrolünü sürdürüyor. Şimdi bu uygulama tüm Türkiye’de yapılıyor." dedi.

Planın ayrıntıları şöyle:

- Suriyelilerin bir mahallede, ilçede adeta gettolaşmalarına müsaade edilmiyor.

- Yabancı nüfusunun mahalle nüfusunun yüzde 25’ini aşmasına izin verilmiyor.

- Yüzde 25’i aşan yerlerde iki adım atılıyor:

1- Öncelikle bu yerleşim yerleri yabancılar için kayda kapatılıyor. Yine Suriyeli nüfusun yoğun olduğu 16 il (Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Muğla, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova), 52 ilde toplam 800 mahalle, İstanbul’da Fatih ve Esenyurt ilçeleri her türlü statüden tüm yabancıların başvurularına kapatıldı.

2- Kayıt kapama dışında atılan ikinci adımda ise yoğunluğun bulunduğu yerleşim yerlerindeki Suriyeliler gönüllülük esasıyla farklı ilçe ve illere yerleştiriliyor.

***

NE OLMUŞTU?

Ankara Altındağ’da geçen yıl 10 Ağustos'ta 18 yaşındaki Emirhan Yalçın 2 Suriyeli tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü. Olayın ardından Suriyeli göçmenlere yönelik şiddet olayları yaşanmış, dükkanlar, araçlar yakılırken konutlara zarar verilmişti. Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı, ‘seyreltme’ adı altında proje geliştirerek göçmenleri yoğunlaştığı ilçelerden farklı yerlere göndermeye yönelik adımlar atmaya başlamıştı. Altındağ’da ‘seyreltme’ projesi kapsamında 4 bin 514 Suriyeli, ilçeden başka yerleşim yerlerine nakledilmiş, Suriyelilerin kullandığı 309 metruk bina yıkılmış, 177 iş yeri kapatılmıştı. Yer değişikliğinin, mahalle düzeyinde, belirlenen oranlar üzerinde yabancı yerleşim tespit edilmesi halinde gerekli teşvikler sağlanarak gönüllülük esasına dayalı gerçekleştirildiği belirtilmişti.