SBK Holding ve bağlı şirketlere operasyon düzenlendi, Sezgin Baran Korkmaz'ın da aralarında olduğu 19 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Sezgin Baran Korkmaz hakkında gözaltı kararı

132 milyon lira kara para akladıkları iddia edilen SBK Holding ve bünyesindeki altı şirkete operasyon düzenlendi. Aralarında Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz’ın da bulunduğu 19 şirket yöneticisi hakkında gözaltı kararı verildi.

Şirket hakkında daha önce mal varlığına tedbir kararı alınmış, sonrasında bu karar kaldırılmıştı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

ABD'de Utah Federal Savcılığı, mahkemeye başvurarak Sezgin Baran Korkmaz’ın (SBK) Türkiye’deki varlıklarının ABD tarafından geri alınmasını talep etmişti. ‘Kingston Kardeşler'in ABD Hazinesini dolandırarak elde ettiği yarım milyar dolar civarındaki teşviklerin en az 132 milyon dolarının Türkiye’ye gönderildiği görülmüş, iki kardeş de mahkeme süresince haftalarca şahitlik yaparak suçlarını itiraf etmiş ve mahkum olmuşlardı.

2014-2018 yılları arasında Türkiye’ye gönderilen paralar ile SBK’nin kontrolünde ilaç, inşaat ve teknoloji başta olmak üzere birçok farklı yatırımlar yapıldığı ve şirketler alındığı yine kardeşlerin duruşmalarda verdiği bilgilerle ortaya çıkmıştı. Kingston Kardeşler Türkiye’ye gönderdiği paraların işlem belgeleri de dahil olmak üzere, SBK ve SBK’ya yakın başka Türkiye irtibatları ile ilgili iletişim bilgilerini de Amerikalı savcılarla paylaşmıştı.

Aynı duruşmalarda sanık olan ve Sezgin Baran Korkmaz ile Kingston Kardeşleri tanıştıran ve işbirliği yapan Lev Dermen de; suçlu bulunarak mahkum olmuştu. Asıl adı Levon Termendzyan olan Dermen'in SBK’nın Türkiye’deki finansörü olduğu iddia edilmişti.

SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz ile 13 kişinin şirketlerine ve mal varlıklarına el el koyma koyma kararı aldıran İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, resen verdiği kararla 14 şüpheli ve şirketlerinin banka hesapları üzerindeki tedbirlerin kaldırılmasına karar vermişti.

Süreç içinde ilginç gelişmelerden biri de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Sezgin Baran Korkmaz'la olduğu fotoğrafları erişime engelleterek sildirmesi olmuştu.