birgün

15° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 22.09.2021 10:17

SF Trade Fabrikasında direnen kadın işçi kazandı

İzmir'de SF Trade Fabrikasında sendikalaştıkları için işten atılan işçilerden Ayşe Erim işe iade ve tazminat davasını kazandı.

SF Trade Fabrikasında direnen kadın işçi kazandı

Aycan KARADAĞ

İzmir Gaziemir Serbest Bölge’de uluslararası markalara üretim yapan SF Trade Tekstil Fabrikası’nda sendikalaştıkları için işten atılanlardan Ayşe Erim işe iade ve tazminat davasını kazandı. Direnen diğer işçilerin davası ise devam ediyor.

SF Trade’de 2019 yılında Deri, Dokuma ve Tekstil İşçileri Sendikası’na (DERİTEKS) üye olan iki kadın işçi işten atılmış, işçiler fabrikanın önünde direnişe geçmişti. Ardından 2 kadın işçinin daha çıkarılmasıyla direnişteki işçi sayısı 4’e yükselmişti. Öte yandan patron, 323 gündür direnişte olan işçilerin her birine ‘ticari kuruluşunun rekabet gücünü azalttığı’ iddiasıyla 200’er bin liralık dava açmıştı.

DERİTEKS İzmir Şubesi Örgütlenme Uzmanı Cihan İşçi, “SF Trade Tekstil direnişçisi Ayşe erim hukuk zaferini kazandı. Sendikalaştığı için haksız yere atılan Ayşe Erim açmış olduğu işe iade davasını 4 ay boşta geçen süre ve 12 ay brüt sendikal tazminat davasını kazandı bir kez daha zafer direnen işçinin oldu” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol