EYT düzenlemesinin açıklanmasının ardından emekli olmaya hak kazanan 2 milyon yurttaşın gözü alacağı maaş oranına çevrildi. Maaş sorgulaması yapmak isteyenler SGK'nin erişime açtığı "aylık hesaplama" uygulaması üzerinden alacakları maaş miktarını öğrenebilecek.

SGK, emekli maaşı hesaplama uygulaması erişime açtı
Fotoğraf: AA

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin kamuoyu ile paylaşılmasının ardından emeklilik hakkı kazanan milyonlarca yurttaş emekli maaşının ne kadar olacağını araştırmaya başladı. Bu kapsamda, yurttaşların maaşlarını hesaplayabilmesi için oluşturulan uygulama ekranı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından erişime açıldı.

Emekli olmaları durumunda ne kadar maaş alacağını öğrenmek isteyen yurttaşlar ilgili ekranda yer alan, "TC Kimlik Numarası, SSK Sicil Numrası, baba adı, nüfus ili ve doğum tarihi" bilgilerini doldurarak alacakları maaş miktarını öğrenebilecek.

İlgili ekrana buradan ulaşabilirsiniz.

2 MİLYON YURTTAŞI İLGİLENDİRİYOR

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 28 Aralık'ta duyurulan EYT düzenlemesine göre, yaklaşık 2 milyon 250 bin çalışan yaş sınırı aranmaksızın emekli olabilecek. Henüz Meclis'e gelmeyen düzenlemenin mart ayında sonuçlanması bekleniyor.

EYT KİMLERİ KAPSAYACAK?

8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar EYT kapsamına giriyor. Bu tarihten sonra hizmet başlangıcı olanlar ise düzenlemeden yararlanamayacak.

EYT ŞARTLARI NELER?

8 Eylül 1999 öncesi işe girişi olanlardan kadınlar için 5 bin prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresi, erkekler için 5 bin prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi gerekiyor. Prim ve sigortalılık süresi şartlarını karşılayanlar yaşa bakılmadan emeklilik hakkı kazanacak.