SİBAŞ işçilerinin direnişi sonuç verdi

05.08.2019 12:45 ÇALIŞMA YAŞAMI

BİRGÜN İZMİR

Aydın’ın Söke ilçesinde kurulu SİBAŞ Gıda’da sendikalı oldukları için işten çıkarılan 80 işçi için işveren ile diyalog kapısının aralandığı bildirildi. Tek Gıda-İş Sendikası Genel Merkez yönetimi ile SİBAŞ Gıda Yönetim Kurulu Başkanı'nın iki kez bir araya gelerek işçilerin durumunu ele aldıkları ve işverenin mahkeme süreçlerinin tamamlanmasının ardından işçileri işe alacağını ifade ettiği kaydedildi.

Bu gelişmelerin ardından işçiler, 220 gündür sürdürdükleri direnişlerini son vererek, geçtiğimiz Cumartesi günü fabrika önünde kurdukları direniş çadırını kaldırdılar.

Tek Gıda-İş Sendikası 7 Nolu Şube Başkanı Ömer Atabey, SİBAŞ işçilerinin, 220 gündür büyük bir mücadele örneği sergileyerek fabrika önünde direndiklerini anlattı. Atabey, gelinen noktada SİBAŞ işvereni ile diyalog kapısının aralanmasının önemli bir gelişme olduğunu kaydederek, bu gelişmeye kendilerinin de direniş çadırını kaldırarak karşılık verdiklerini ifade etti.

Tek Gıda-İş Sendikası İzmir 7 Nolu Şube yönetim kurulu adına yapılan açıklamada ise SİBAŞ işçilerinin, kötü ve zor çalışma koşullarını düzeltebilmek, emeklerinin karşılığını alabilmek için TEK Gıda-iş Sendikası’na üye oldukları kaydedildi.

İŞÇİLER BASKILARA BOYUN EĞMEDİ

İşçilerin sendikaya üye olmaları üzerine işten çıkartılmaya başlandıklarının belirtildiği açıklamada, “Çıkarılan işçi sayısı 80 kişiye ulaşınca, TEK Gıda-iş Sendikası ve işçi arkadaşlar bir araya gelip direniş kararı almıştır ve direniş başlamıştır. Bu direnişin başlaması ile birlikte işçilere kolluk kuvvetleri ve başka yöntemlerle baskı kurulmuş ancak işçi arkadaşlarımız bu baskılara boyun eğmemiş ve dik durmuşlardır. 220 gündür Aydın’ın Söke ilçesi, Akçakonak köyünde kurulu bulunan Sibaş Gıda işyeri önünde çadır kurarak direnen Sibaş işçileri, onları hiç yalnız bırakmayan bu mücadeleyi işçi sınıfının mücadelesi görüp sahiplenen tüm emek dostlarıyla beraber bugünlere geldi. Gelmiş olduğumuz noktada işe iade mahkemelerinin büyük çoğunluğu yerel mahkemede sonuçlanmıştır, aynı zamanda yetki tespit davamız da devam etmektedir. Genel Başkanlık düzeyinde Sibaş Gıda işvereni ile diyalog kanalı açılmış olup, kendilerine taleplerimiz iletilmiştir” denildi.

"SİBAŞ FABRİKASINDA İŞBAŞI YAPMAK İSTİYORUZ"

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Artık işverenimizin bu noktada bir karar vermesi gerektiğini düşünmekteyiz. Bizler tekrar Sibaş fabrikasında işbaşı yapmak istiyoruz. Bugüne kadar olan çadır direnişimiz ise sesimizi duyurabilmek amacı ile yapılmış bir eylemdi. Muhakkak ki eylemlerin çeşitli yol ve yöntemleri vardır. Genel Başkanlık düzeyinde başlatılan diyalog sürecine vermiş olduğumuz değer ve samimiyetimizin göstergesi olarak, 03.08.2019 tarihinde 220. gününe ulaşan oturma eylemimizi taleplerimizden vazgeçmediğimizi tekrar hatırlatmak kaydı şartıyla iyi niyet kaideleri dâhilinde, Sibaş Gıda işçileri ile aldığımız karar doğrultusunda kaldırıyoruz.”