birgün

5° AÇIK

KADIN 23.02.2021 15:25

Şiddete maruz bırakılan hemşire, faili 200 hastaya pijama alması karşılığında affetti

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi'nde bir hasta yakını tarafından sözlü şiddete maruz bırakılan ve şikayetçi olan hemşire, faili hastaya pijama takımı alması şartıyla affetti.

Şiddete maruz bırakılan hemşire, faili 200 hastaya pijama alması karşılığında affetti

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi hemşiresi Neşe Aygün, Nisan 2018’de bir hasta yakınının sözlü şiddetine maruz bırakıldı.

Beyaz kod vererek şikayetçi olan Aygün, soruşturmanın ardından zanlıyla arabulucu vasıtasıyla uzlaştı.

Aygün, arabuluculuk görüşmelerinde failin 100 erkek, 100 kadın pijama takımı alması karşılığında davadan vazgeçeceğini ifade etti. Bu talebi kabul edildi.

Aygün, failin aldığı 200 pijama takımını, Palyatif Bakım Merkezi’nde tedavi edilen hastalara hediye edilmek üzere Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağışladı.

'CAN OLURKEN CANIMIZDAN OLUYORUZ'

Sağlık çalışanlarının özveriyle çalıştığının altını çizen Aygün, şöyle devam etti:

“Biz insanlara yeri geliyor can olmaya çalışıyoruz. Onlara can olurken canımızdan oluyoruz. Şiddetin hiçbir türünü hak ettiğimizi düşünmüyorum. İnşallah bu bir farkındalık olur ve insanlar artık sağlık çalışanlarına bu gözle bakmaz. Hastalar, hasta yakınları bizim ailemiz. Biz onları öyle görüyoruz. Onlar da bizi lütfen çocukları gibi görsünler. Bize sözel, fiziksel hiçbir şekilde şiddet uygulamasınlar.

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Şimşek ise sağlık çalışanlarına şiddetin kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, “Böyle bir olayda bile tamamen hastalarını düşünerek, hastane yararına bağış talep etmiştir. Kendisine teşekkür ediyorum. Artık sağlıkta şiddet son bulsun” ifadelerini kullandı.

AA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol