birgün

20° AÇIK

Şili, eşcinsel evliliği onaylayan yasa tasarısını kabul etti

Şili Parlamentosu, eşcinsel evliliği onaylayan bir yasa tasarısını kabul etti. Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera’nın, tasarıyı; mart ayında görevi bırakmadan önce onaması bekleniyor.

DÜNYA 08.12.2021 11:01
Şili, eşcinsel evliliği onaylayan yasa tasarısını kabul etti
Abone Ol google-news

Şili Parlamentosu'nda, eşcinsel evliliği onaylayan bir yasa tasarısı kabul edildi.

Şili Parlamentosu’ndaki milletvekillerin büyük çoğunluğunun oyunu alan yasa tasarısı, eşcinsel evliliğin ülkede legalleşmesini öngörüyor. Salı günü oylanan tasarı, Alt Meclis ve Senato’da kabul edildi.

Oylamanın ardından bir açıklama yapan Şili Sosyal Kalkınma Bakanı Karla Rubilar, “Aşkın aşk olduğunu kabul ederek; adalet ve eşitlik açısından bir adım daha ileri attıklarını” belirtti.

Tasarının ilk adımlarını Şili’nin eski Başkanı Michelle Bachelet, ilk olarak 2017 yılında attı. Bu yıl onaylanan tasarı ise şimdiki Başkan Sebastian Pinera tarafından destekleniyor ve mart ayında görevi bırakmadan önce yasayı onaylaması bekleniyor.

Evlenmek isteyen eşcinsel çiftlere, Medeni Kanun’daki eşit haklar tanınacak. Bu anlamda, çocukları olan aynı çiftlere, her iki ebeveynin de yasal olarak tam tanınacak. Tasarı, başkan tarafından onaylanarak Resmi Gazete’de yayınlanmasından 90 gün sonra yürürlüğe girebilecek.

(ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol