Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş suikastı soruşturması kapsamında tutuklanan MHP İstanbul İl Yöneticisi Ufuk Köktürk ile gözaltına alınan Doğukan Çep’in geçmişteki davalarında avukatlığını 2015 seçimlerinde MHP’den milletvekili adayı olan avukat Serdar Öktem’in yaptığı öğrenildi. Öktem, devrimci öğretmen Bahadır Grammeşin’i öldüren çete mensuplarının da avukatlığını yapmıştı.

Sinan Ateş cinayetine karışan Köktürk ve Çep’i geçmişte aynı MHP’li avukat savunmuş: Serdar Öktem

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş’in öldürülmesine ilişkin soruşturma devam ederken, suikast organizasyonunda önemli rol oynadığı tespit edilen isimlerin farklı davalarda aynı avukat tarafından savunulduğu ortaya çıktı.

Gazeteci İsmail Saymaz, bugün halktv.com.tr’deki “Hasan Ferit Gedik’ten aranırken, Sinan Ateş’i öldürttü” başlıklı yazısında, Sinan Ateş soruşturması kapsamında dün akşam Beykoz’da gözaltına alınan Doğukan Çep’in, 2013’te Maltepe’de uyuşturucuya karşı yapılan yürüyüşte silahla öldürülen devrimci Hasan Ferit Gedik davasındaki avukatının Serdar Öktem olduğunu belirtti. Çep, bu davada 35 yıl hapis cezasına çarptırılmasına rağmen yıllardır “firari” konumdaydı.

2015’te MHP’den milletvekili aday adayı olan Serdar Öktem ayrıca, dosya kapsamında tutuklanan MHP İstanbul İl Yöneticisi Ufuk Köktürk’ün, 2014’te Çekmeköy Ülkü Ocakları Başkanı’yken bir lise kavgasında çocuk öldürmekten 20 yıl hapse mahkum olduğu davada da avukatlığını üstlendi.

Saymaz yazısında “Köktürk’e çocuk öldürmekten 20 yıl ve bir kişiyi yaralamaktan da 3 ay 22 gün hapis cezası verildi. Köktürk, 20 ay kadar tutuklu kaldıktan sonra, 20 Kasım 2014’te bırakıldı. Bir daha asla cezaevine girmedi” ifadelerini kullanarak Ufuk Köktürk’ün dışarıda olmasına dikkat çekti.

Ufuk Köktürk ve Doğukan Çep ilişkisine dikkat çeken Saymaz, avukat Serdar Öktem’e ilişkin, “Hasan Ferit Gedik Davası’nda savunduğu Çep’in şimdi eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş’in öldürülmesini planlaması, bu tesadüf (!) Öktem’i şaşırtmıyor mu? Kaldı ki… Öktem’in Sinan Ateş soruşturması kapsamında tutuklanan bir kişiyle daha avukatlık ilişkisi var: Ufuk Köktürk” ifadelerini kullandı.

BAHADIR GRAMMEŞİN DAVASINDA KATİLLERİN AVUKATIYDI

Kamuoyu Serdar Öktem’i Bahadır Grammeşin davasından da tanıyor. 9 Mayıs 2015’te İstanbul Kadıköy'de 9 Mayıs 2015 günü kadınlara yönelik tacizi engellemek isterken çeteler tarafından katledilen Eğitim Sen ve ÖDP üyesi öğretmen Bahadır Grammeşin’i öldüren çete üyelerini de Serdar Öktem savunmuştu.

Öktem’in avukatlığını üstlendiği Erkan Çınar’ın yanı sıra Mert Nikelay, Murat Topraktepe, Yahya Burak Ataç ve Cemal Diri, ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapse mahkûm olmuştu.

ÜLKÜ OCAKLARI’NIN HUKUK İŞLERİNDEN SORUMLU: NİKAHINA TANIDIK SİMALAR KATILDI

Serdar Öktem, Ülkü Ocakları’nda Hukuk Biriminden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Ülkü Ocakları’nın mevcut başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, Serdar Öktem’in nikah şahitliğini yapmıştı. Yıldırım’ın Eylül 2018 tarihli paylaşımda, nikah şahitleri arasında futbolcu Arda Turan ve Sivasspor Balkanı Mecnun Otyakmaz’ın da yer aldığı görülmüştü.