birgün

17° AÇIK

YAŞAM 16.09.2020 10:14

Sinemamızın usta sanatçısı Tarık Akan, ölümünün 4'üncü yılında unutulmadı

16 Eylül 2016'da akciğer kanseri tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Tarık Akan, vefatının dördüncü yılında unutulmadı.

Sinemamızın usta sanatçısı Tarık Akan, ölümünün 4'üncü yılında unutulmadı

Oynadığı filmlerle bir döneme damgasını vuran Türkiye sinemasının usta oyuncusu ve yazar Tarık Akan, aramızdan ayrılışının dördüncü yılında unutulmadı.

Yaşamı boyunca siyasetle iç içe olan sanatçı, Gezi Direnişi'nden Soma Katliamı'na birçok hak mücadelesinde en önlerde yer aldı. Akan, AKP hükümetini, 'cumhuriyet ve laikliğin altını oymakla' suçlamaktan geri durmadı.

2013'teki Gezi Parkı protestoları sırasında, İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı içinde bir TV kanalına verdiği röportajda eylemlerle ilgili şunları söyledi:

"Müthiş, yani tek kelimeyle müthiş lafı bile az geliyor. Biz eski solcular olarak umudumuzu tüketmek üzereydik. Bu karanlık nasıl aydınlanır derken birdenbire bir patlama oldu."

2014 yılında katıldığı bir TV programında ise şu ifadeler yer vermişti:

"Sanatçı dediğin andan itibaren; dünyaya bakışı, yaşamı, görüşleri, her şeyi politiktir. Bu politik düşünce hiçbir zaman gerici, muhafazakâr, tutucu bir politika değildir."

sinemamizin-usta-sanatcisi-tarik-akan-olumunun-4-uncu-yilinda-aniliyor-781373-1.

Yaşamı boyunca 120'den fazla filmde rol alan, 7 kez Altın Portakal ödülüne layık görülen, Yeşilçam'ın usta oyuncularından Tarık Akan, 16 Eylül 2016'da kanser tedavisi gördüğü hastanede aramızdan ayrılmıştı.

TARIK AKAN KİMDİR?

Asıl adı Tahsin Tarık Üregül olan sanatçı, 13 Aralık 1949'da İstanbul'da dünyaya geldi. Subay olan babası Yaşar Üregül'ün görevi dolayısıyla Erzurum Dumlupınar İlkokulu'nda başladığı eğitimini Kayseri'de tamamladı.

Babası emekli olduktan sonra ailesiyle Bakırköy'de yaşamaya başlayan ve Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nde okuyan Akan, eğitimi süresince cankurtaranlık ve işportacılık yaptı.

Tarık Akan, 1970'te Ses dergisinin açtığı Sinema Artist Yarışması nda birinci olunca, Makine Mühendisliği bölümünden ayrıldı ve Gazetecilik Yüksek Okulu'na girdi.

sinemamizin-usta-sanatcisi-tarik-akan-olumunun-4-uncu-yilinda-aniliyor-781361-1.

Sinemaya geçmeden önce bir süre düğün salonlarında müdürlük, sandal kiralama gibi işlerle uğraşan Akan, Solan Bir Yaprak Gibi adlı film ile 1971'de sinemaya adım atıp Tarık Akan adını kullanmaya başladı.

Sanatçı, aynı yıl Sadık Şendil'in kaleme aldığı, Orhan Aksoy'un yönettiği Emine filminde ise Filiz Akın ile başrolü paylaştı.

BİR YILDA 12 FİLM

Türkiye'nin Altın Portakal'da 7 ödüle sahip tek erkek oyuncusu olan Akan, ilk ödülünü Suçlu adlı filmdeki rolüyle 1973'de aldı.

Yönetmenliğini Ertem Eğilmez'in yaptığı 1973 yapımı Canım Kardeşim ile 1974 yapımı Hababam Sınıfı nda başrol oynayan sanatçı, 1970-1975 arasında, yılda 12 filmde rol alarak Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden biri haline geldi.

Filmlerinde sıklıkla Ferit adını kullanan başarılı sanatçı, bu dönemde Türk sinemasının ünlü kadın sanatçıları Gülşen Bubikoğlu ile Ah Nerede , Emel Sayın ile Mavi Boncuk , Hülya Koçyiğit ile Sev Kardeşim , Hale Soygazi ile Gece Kuşu Zehra filminde rol aldı.

SÜRÜ'NÜN ARDINDAN POLİTİK FİLMLERDE İZLEDİK

Tarzıyla 1970'li yıllara damgasını vurarak Yeşilçam'ın jönleri arasına giren Akan, 1977'de Zeki Ökten'in yönetmen koltuğuna oturduğu Sürü filminin ardından politik filmlerde rol almaya başladı.

Tarık Akan, 1978'de Cüneyt Arkın ile başrolü paylaştığı Maden filminin sonrasında, 1979'da zorunlu askerlik görevini yedek subay olarak Denizli'de tamamladı.

sinemamizin-usta-sanatcisi-tarik-akan-olumunun-4-uncu-yilinda-aniliyor-781368-1.

Maden filmini bir söyleşide anlatan Akan, yapımında da emek harcadığı filmden şu sözlerle bahsetti:

"O dönemde Türkiye'nin en çok seyredilen filmi ve benim de o dönemde en çok para kazandığım filmdir. O dönemde tüm sendikaların, işçi sendikalarının her yerinde, dağ başlarına kadar çıkartılıp oynatılan bir filmdir. Görevini çok güzel yerine getirmiştir. Sendikacılık, işçilik, işçi olmak, emek, sermaye nedir, açık ve net olarak altı çizilmiş olarak veren filmlerden biridir."

Senaryosunu Yılmaz Güney'in yazdığı, Şerif Gören ile Güney'in yönettiği 1982 yapımı Altın Palmiye ödüllü Yol filminde de rol alan Akan, 1990'da Rıfat Ilgaz'ın aynı adlı eserinden uyarlanan Karartma Geceleri nde başrolde yer aldı.

HAPİSHANE GÜNLERİNİ KALEME ALDI: " ANNE KAFAMDA BİT VAR"

Sanatçı Akan, 1985'te Berlin Uluslararası Film Festivali'nde mansiyon, 1992'de Adana Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu , 1996'da Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Yaşam Boyu Onur Ödülü , 2006'da Sinema Yazarları Derneği Onur Ödülü , 2007'de ise Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği'nde Sinema Emek Ödülü kazandı.

sinemamizin-usta-sanatcisi-tarik-akan-olumunun-4-uncu-yilinda-aniliyor-781369-1.

Tarık Akan, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından 1981'in başlarında, Almanya’da yaptığı bir konuşma yüzünden Türkiye'ye dönüşünde tutuklandı. 12 yıl hapis istemiyle yargılanarak 2,5 ay hücre hapsi cezası alan sanatçı, hapishane günlerini ve darbe sürecini 2002'de yayımlanan "Anne Kafamda Bit Var" kitabında kaleme aldı.

Barış Zeki, Yaşar Özgür ve Özlem isimli üç çocuğu bulunan usta oyuncu, 16 Eylül 2016'da, akciğer kanseri tedavisi gördüğü hastanede yaşama veda etti.

120'DEN FAZLA FİLMDE KARŞIMIZA ÇIKTI

Sanat hayatı boyunca 120'den fazla filmde rol alan Tarık Akan'ın yer aldığı yapımlardan bazıları şöyle:

►Solan Bir Yaprak Gibi

►Beyoğlu Güzeli

►Sev Kardeşim

►Mavi Boncuk

►Delisin

►Hababam Sınıfı

►Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı

►Leyla ile Mecnun

►Deli Deli Olma

►Ahh İstanbul

►Vizontele Tuuba

►Koçum Benim

►Abdülhamit Düşerken

►Aşk Üzerine Söylenmemiş Her Şey

►Çözülmeler

►Yolcu

►Bir Kadın Düşmanı

►Devlerin Ölümü

►Bir Küçük Bulut

►İkili Oyunlar

►Kimlik

►Çark

►Skandal

►Halkalı Köle

►Beyoğlu'nun Arka Yakası

►Adem ile Havva

►Paramparça

►Kan

►Bir Avuç Cennet

►Pehlivan

►Kayıp Kızlar

►Damga

►Kuduz / Çocuklar Çiçektir

►Beyaz

►Ölüm

►Arkadaşım

►Yol

►Herhangi Bir Kadın

►Adak

►Sürü

►Maden

►Şeref Sözü

►Nehir

►Babanın Evlatlar

►Kader Bağlayınca

►Aşk Dediğin Laf Değildir

►Çapkın Hırsız

►Evcilik Oyunu

►Ateş Böceği

►Ah Nerede

►Memleketim

►Esir Hayat

►Yalancı Yarim

►Oh Olsun

►Canım Kardeşim

►Bebek Yüzlü

►Tatlı Dillim

►Aşkların En Güzeli

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol