birgün

23° AZ BULUTLU

Şirket içme suyuna el koyamadı

Borçka’da yapılması planlanan HES’e yargı dur dedi. ÇED olumlu kararını iptal eden mahkeme, ilçenin içme suyunun temin edildiği dereye kurulması planlanan santralın bölgeye geri dönüşü imkansız zararlar vereceğini belirtti.

GÜNCEL 06.02.2021 07:42
Şirket içme suyuna  el koyamadı
Abone Ol google-news

Gökay BAŞCAN

Artvin’in Borçka ilçesi Balıklıdere üzerinde kurulması planlanan İlhan hidroelektrik santral (HES) için verilen çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu kararı iptal edildi.

Mahkeme, ÇED olumlu kararının hukuka ve mevzuata uygun olmadığını belirtti.

BİLİRKİŞİ İTİRAZLARI HAKLI BULDU

AER Enerji Elektrik Üretim Limited şirketi tarafından yapımı planlanan HES için 2013 yılında ÇED olumlu kararı verildi. Şirket 6 yıl boyunca faaliyete geçmedi. Bölgede proje için verilen ÇED olumlu kararını öğrenen Borçka Belediyesi ve bölge halkı kararı yargıya taşıdı. Rize İdare Mahkemesi’nde görülen davada, bölgede incelemeler yapan ve ardından rapor hazırlayan bilirkişi heyeti hazırladığı raporda yurttaşların itirazlarını haklı buldu. Bilirkişi heyetinin raporu doğrultusunda karar veren mahkeme, ÇED olumlu kararını iptal etti.

sirket-icme-suyuna-el-koyamadi-838452-1.

Mahkeme kararında HES faaliyetinin bölgede yaratacağı tahribata ilişkin şu ifadelere yer verdi:

■ İnsan, bitki ve hayvan ekosistemine kabul edilemez sınırda zararlar verecek.
■ Alınacak önlemler mevzuat ve bilimsel esaslara göre kabul edilemez düzeyde.
■ Toz, gürültü ve patlatma su kalitesinin bozulmasına yol açacak.
■ HES faaliyeti tarım ve arıcılığa geri dönülmez zararlar verecek.

PANDEMİ ŞİRKETLERE GÜL BAHÇESİ OLDU

Davanın avukatı ve Yeşil Artvin Yönetim Kurulu Üyesi Bedrettin Kalın, Balıklı Deresi’nin Borçka’ya içme suyu sağladığını belirtti. Mahkemenin kararının sevinçle karşıladıklarını belirten Kalın şu ifadelerini kullandı: Maalesef özellikle pandemi döneminde geçmişte projelendirilen HES projelerini yaşama geçirilmeye çalışıldığını görüyoruz. Her türlü demokratik tepkinin askıya alındığı bir dönemde bütün bunları dikensiz gül bahçesinde dolaşır gibi ellerini kollarını sallayarak yapmaya çalışıyorlar. Biz yine de adalete hukuka ve yargıya güveniyoruz ve mücadele etmeye devam ediyoruz.”
Davacılardan Borçka Belediyesi’nin Başkanı Ercan Orhan ise aynı derede faaliyette birçok HES projesinin olduğuna dikkat çekti. Mahkemenin kendilerini haklı bulduğunu belirten Orhan, “Doğanın bu şekilde tahrip edilmesi ve içme suyumuzun kirletilmesine izin vermedik” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol