birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Şişli Belediyesi'ne ait bina polis zoruyla boşaltıldı

GÜNCEL 31.05.2016 10:39
Şişli Belediyesi'ne ait bina polis zoruyla boşaltıldı
Abone Ol google-news

Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül döneminde Şişli Meslek Yüksekokulu’na 30 yıllığına tahsis edilen Maslak'taki bina, Şişli Belediyesi ile okul yönetimi arasında krize yol açtı. Okulun yeni binasında Şişli Belediyesi'nce görevlendirilmiş güvenlik görevlileri, polis gücüyle dışarı çıkarıldı.

Şişli Meslek Yüksekokulu yöneticilerinin şikayeti üzerine, Maslak Atatürk Sanayi Sitesi’nde yeni inşa edilen binada bulunan belediyenin özel güvenlik görevlileri polis gücüyle öğle saatlerinde boşaltıldı.

Binaya yüksekokul çalışanları girdi. Bu sırada gerginlik yaşandı. Çevik Kuvvet polisleri kapıda beklemeye başladı.

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ise yaptığı yazılı açıklamada, “Söz konusu arsa ve bina Şişli halkınındır. Şişli halkının hak ve menfaatlerini korumak için belediye başkanlığı olarak her türlü yasal işlemi yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır" dedi.

Şişli Meslek yüksekokulu'ndan yapılan açıklamada ise “Şişli Meslek Yüksekokulu, kuruluşundan bugüne, Şişli Belediyesi tarafından taşınmaz tahsisi, insan gücü, makine-teçhizat yardımı vb. yollarla desteklenmiş, bugünkü seviyesine ulaşmıştır. 2016-2017 eğitim öğretim yılında Maslak Yerleşkesi’ne taşınma gereği doğdu. Maslak Yerleşkesi’nin intifa hakkı, 2012 yılından itibaren 30 yıl süre ile Şişli Belediyesi tarafından Şişli Meslek Yüksekokulu’na verilmiş, bu hak tapuya tescil edilmiştir" denildi.

Belediyeden tepki

Şişli Belediyesi de binadaki özel güvenlik görevlililerin boşaltılması üzerine yazılı açıklama yaparak, “Şişli Belediyesi’ne ait bina zor kullanılarak ve hukuka aykırı olarak tahliye edilmiştir. Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü güvenlik güçleri, herhangi bir mahkeme kararı veya yasal bir belge ibraz etmeden, Şişli Belediyesi’ne ait binaya çevik kuvvet marifetiyle girerek, Şişli Belediyesi personeli ve özel güvenliği zor kullanarak tahliye etmiş ve hukuka aykırı olarak binayı boşalttırmıştır" dedi.

"Hukuksuz bir tahsis"

Belediye'nin açıklamasında, “Mülkiyeti Belediyemize ait Ayazağa Mahallesi , 2 pafta, 1 ada, 141-142 parsel üzerindeki arsa, Şişli Belediye Meclisi'nin 10.12.2010 ve 09.08.2012 tarih kararı ile 30 yıllığına İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu lehine, bedelsiz olarak intifa (kullanım) hakkı tesis edilmiştir. Ancak, 2014 yılında göreve gelen Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Belediye Kanunu’na göre özel bir vakıf üniversitesine imtiyaz sağlayan böyle hukuksuz bir tahsisin yapılamayacağını tespit etmiş ve kararın iptali için mahkemeye başvurmuştur. Yargı süreci devam etmektedir" ifadesine yer verildi.

Açıklamada şöyle denildi: "Arsa üzerindeki bina, belediyenin kaynaklarıyla inşa edilmiş ve üzerine hiçbir şekilde Şişli Meslek Yüksekokulu için veya adına yaptırıldığına dair bir onay/belirtme bulunmamaktadır. Kaldı ki, belediye anunlarına göre, özel eğitim kurumlarına herhangi bir arsa ve bina tahsisinde bulunulması da söz konusu değildir.

Şişli Meslek Yüksek Okulu’nun tüm masrafı belediyemizce yaptırılan söz konusu arsa üzerindeki binaya ilişkin herhangi bir kullanım hakkı söz konusu değildir. Buna rağmen, Şişli Meslek Yüksekokulu yetkilileri, 30 Mayıs Pazartesi günü, arsa üzerindeki intifa hakkına dayanarak, binayı hukuka aykırı olarak olarak Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü ve çevik kuvvet marifetiyle herhangi bir belge ibraz etmeksizin zorla tahliye etmişlerdir.

Yapılan işlem açıkça hukuka aykırıdır. Şişli Belediyesi olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Şişli Meslek Yüksekokulu yetkilileri ve Sarıyer İlçe Emniyet Müdürü Ercan Çamırcı hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun