birgün

24° AÇIK

Sit alanına yapılaşma planına yargı freni

İzmir’in Foça ilçesinde İngiliz Burnu mevkiinde birinci derece arkeolojik sit alanı içerisinde yapılaşma kararı, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nin açtığı dava sonrasında mahkeme tarafından iptal edildi.

BİRGÜN EGE 04.11.2021 12:12
Sit alanına yapılaşma planına yargı freni
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

İzmir’in Foça ilçesinde İngiliz Burnu mevkiinde birinci derece arkeolojik sit alanı içerisinde yapılaşma kararına karşı Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nin açtığı dava sonuçlandı. İzmir 5. İdare Mahkemesi kararı iptal etti.

Mahkeme, bölgedeki arkeolojik kültür varlıkları bulunması, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, koruma mevzuatına ve kamu yararına aykırı olduğunu belirtti.

NE OLMUŞTU?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 10 Mart 2020 tarihinde İzmir'in Foça İlçesindeki İsmetpaşa Mahallesi sınırları içerisinde kalan 211 ada 1 numaralı parsele ilişkin Foça I. Etap Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planı Plan Notu Değişikliği yayınlamıştı. Plan değişikliği Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi tarafından mahkemeye taşınmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol