birgün

23° AÇIK

ÇEVRE 12.10.2019 01:00

Sit sınırına maden

Ankara’nın Ayaş ilçesine kalker ocağı açılması planlanıyor. Ocak, sit alanı sınırında ve yamaç paraşütçülerinin rotasında bulunuyor.

Sit sınırına maden

DİLEK YEĞİN

Ankara’nın Ayaş ilçesindeki Gökler Mahallesi’nde kalker ocağı açılması planlanıyor. İlk başvurusu İsmail Halezaroğlu tarafından yapılan 980 bin TL bedelli projenin ruhsatı Bolu Çimento San. A.Ş.’ye devredildi. Bolu Çimento San. A.Ş.’nin Çatalağzı Termik Santrali, Köprübaşı HES, Yunus Emre Termik Santrali gibi projelerde de adı geçiyor.

Açık ocak işletmeciliği yöntemiyle gerçekleştirilecek üretim faaliyetlerinde delme-patlatma yöntemi kullanılacak. Yılda 1 milyon 500 bin ton kalker cevheri üretimi yapılması planlanan ve 21 yıl ömür biçilen işletmenin faaliyetlerinin rezerv durumuna göre uzatılması planlandı. Bolu Çimento Sanayi A.Ş.’nin 45 kilometre uzaktaki fabrikasına hammadde üretmek amacıyla planlanan proje sahasına en yakın yerleşim yeri 500 metre uzaktaki Gökler Mahallesi oldu.

Etki alanı dört kilometre olan ocak sahası Ankara Çayı Alt Havzası’nda yer alıyor. Alanın iki kilometre uzağında Sülüklü Göl ve üç kilometre ötesinde DSİ’nin inşa ettiği Gökler Göleti bulunuyor. Yaklaşık dört kilometre güneyindeki sulama suyu göleti ise 327 hektarlık tarım alanına sulama suyu temin ediyor.

Ruhsat alanı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın İmar ve Çevre Düzeni Planlama Şube Müdürlüğü görüşüne ile “ağaçlandırılacak alan” olarak düzenlendi. Projeyle ilgili Belediye görüşünde, alanın güney sınırında sit alanı bulunduğu ve delme-patlatma yöntemiyle gerçekleştirilecek üretimin sit alanına ve 150 metre ötedeki mağaraya zarar vereceği belirtildi. Pek çok sportif havacılık kulübünün bölgenin en yüksek dağı olan Abdüsselam Dağı’nda yamaç paraşütü yaptığı ve ocak alanının paraşütçülerin rotasında kaldığı ifade edilen görüşte proje için uyarılarda bulunuldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol