birgün

27° AZ BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 08.12.2019 21:35

SİYAD yeni yönetim kurulunu belirledi

Sinema Yazarları Derneği yeni yönetim kurulunu belirledi

SİYAD yeni yönetim kurulunu belirledi

BURAK ABATAY

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) bugün gerçekleştirdiği olağan genel kurulu ile yeni yönetim kurulunu belirledi. Yapılan oylama sonucunda Okan Arpaç, Gökşen Aydemir, Banu Bozdemir, Kaya Özkaracalar, Barış Saydam yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

Yönetim Kurulu kendi içinde iş bölümünde Okan Arpaç'ı başkan, Banu Bozdemir'i başkan yardımcısı, Barış Saydam'ı sekreter, Gökşen Aydemir'i sayman, Kaya Özkaracalar'ı koordinatör olarak görevlendirdi.

SİYAD Genel Kurulu, önceki genel kurul kararlarını da teyit ederek güncelledi.

SİYAD Genel Kurulu'nun yayımladığı sonuç bildirgesinde şu maddeler yer aldı:

  • Ülkemizde basına yönelik baskılar dahil olmak üzere insan haklarına yönelik ihlallerin karşısında tavır almayı;
  • Türkiye’de sinemanın sansür, sinema emekçilerinin çalışma koşulları, tekelleşme gibi sorunlarına işaret etmeyi, bu sorunlar karşısında sinema sektörü bileşenleri ile dayanışma içinde olmayı;
  • Emek Sineması’nın yıkılmasına karşı duruşun bir parçası olarak ‘sahte Emek sinemasındaki’ etkinliklere katılmama kararını sürdürmeyi;
  • Medyanın cinsiyetçi, ırkçı, ayrımcı, türcü nefret söylemi içeren davranış ve söylemlerden arındırılması için kendi paylarına düşen sorumluluğu yerine getirerek SİYAD üyelerinin bu tür söylem ve davranışlardan kaçınmaya özen göstereceklerini taahhüt ederek;
  • SİYAD üyelerinin film eleştirisi ve sinema araştırmalarını, sinemanın ticari ve eğlencelik boyutlarının yanı sıra sanatsal niteliğine ve toplumsal işlevine de önem vererek gerçekleştiren sinema yazarları olarak örnek ve öncü konumlarını koruma kararlılığını vurgular.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız