birgün

6° HAFİF YAĞMUR

Siyanür sızıntısıyla gündeme gelen madende çalışan işçiler, iş bıraktı

Siyanür sızıntısıyla gündeme gelmesinin ardından faaliyeti durdurulan ve 3 ay sonra tekrar açılan Erzincan'in İliç ilçesindeki Anagold firmasının taşeronu Çiftay Madencilik işçileri, banka promosyon ödemesi hakları için iş bırakma eylemi yaptı.

ÇALIŞMA YAŞAMI 27.11.2022 19:50
Siyanür sızıntısıyla gündeme gelen madende çalışan işçiler, iş bıraktı Fotoğraf: ANKA
Abone Ol google-news

Erzincan'ın İliç ilçesine bağlı Çöpler bölgesinde, atık havuzundan siyanür sızdığı tespitiyle gündeme gelmesinin ardından faaliyeti durdurulan ve 3 ay sonra tekrar açılan altın madeninde bu defa işçiler eylem yaptı.

Ocağı işleten Anagold firmasının taşeronu Çiftay Madencilik'e bağlı 900 işçi, maaşlarının yatırıldığı bankadan alacakları promosyon ücretlerinin düşük olduğu gerekçesiyle bir süre önce duruma itiraz etti. Bunun üzerine bazı arkadaşları işten atılınca, işçiler dün gece yarısı iş bıraktı.

İşçiler eylemlerini bugün de sürdürdü.

İşçiler ortak yaptıkları yazılı açıklamada, şunları belirtti:

“Aylardan bu yana sabırla banka promosyon hakkımızın ödenmesi için işveren yetkililerimizle görüşmeler yaptık. Ancak bugüne kadar net bir gelişme kaydedilmedi. Ne kadar, ne miktar promosyon alacağız ve ne zaman ödenecek hala belli değil. Başka kurum ve işletmelerle kıyaslandığında bize teklif edilen bedellerin çok düşük olduğuna ilişkin itirazlarımız sonucunda birkaç haftadan bu yana en son üç yıllığına toplam 6 bin 250.lira rakamları telaffuz edildi.

Bu rakamın çok yetersiz olduğu ve kabul etmemekte kararlı oluşumuz üzerine bugünden başlayarak bazı arkadaşlarımız işten atılmaya kalkışıldı. Öncelikle hakkımızı her aradığımızda işten atılma tehdidini kabul etmeyeceğimizi, bu haksız ve orantısız dayatmalar karşısında işyerindeki tüm arkadaşlarımızla birlikte tüm yasal karşı koyma hakkımızı kullanacağımız konusunda kararlı olduğumuzun bilinmesini isteriz. Ayrıca hak ve nefaset ölçülerinde başta promosyon hakkımız olmak üzere tüm alacaklarımızın peşini bırakmamakta tüm işçiler, Iliç halkı ve tüm emek dostlarıyla mücadele etmekte kararlıyız"

(ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol