birgün

20° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 08.10.2020 08:15

Siyer ve hadis dersleri projeyi saptırdı

Dershanelerin kapatılmasının ardından açılan 'Destekleme ve Yetiştirme Kursları’ giderek amacından uzaklaştı. Yalnızca 5’inci ve 12’nci sınıf öğrencileri için planlanan ve “akademik gelişime destek” amacını taşıyan kurslara Siyer, Hadis ve Beden Eğitimi dersleri de eklenince maliyet ciddi yük haline geldi.

Siyer ve hadis dersleri projeyi saptırdı

Mustafa M. Bildircin

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel okullarda okuyan öğrenciler ile lise mezunu öğrencilerin “akademik gelişimlerine katkı sağlamak” amacıyla hayata geçirilen destekleme ve yetiştirme kursları, temel amacından giderek uzaklaştı. Açılan kurs sayısı ve ders türlerinin fazlalığı, eğitim bütçesi üzerinde ciddi bir yük haline geldi.

MEB, bu kursları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile kapatılan dershanelere alternatif model olarak devreye sokmuştu.

MALİYETLER KATLANDI

Bakanlığın resmi verilerine göre, mevzuat kapsamında yalnızca beş ve 12’nci sınıf öğrencilerinin katılabildiği kurslar, uygulamada hemen her okulda açıldı. Öğrencilerin akademik gelişimlerini desteklemeyi amaçlayan kurslarda Siyer, Hadis, Beden Eğitimi gibi dersler de açılınca maliyetler giderek katlandı. Mevzuata aykırı şekilde yedi, sekiz, 11 ve 12’nci sınıflar için açılan kurslardan bazıları; Müzik, Yaşayan Diller, Görsel Sanatlar alanlarında oldu.

SİYER VE HADİS KURSU TALEP GÖRMEDİ

Destekleme ve yetiştirme kursları adı altında açılan derslerin katılım durumuna ilişkin veriler ise öğrencilerin tercihini ortaya koydu. Öğrenciler en çok Matematik, Türkçe ve Fen Bilimleri derslerine yönelik kurslara katılırken, Siyer ve Hadis derslerinin kursları en az tercih edilen kurslar arasında yer aldı.

Destekleme ve yetiştirme kurslarında görev yapan öğretmenlere ödenen ders ücretlerinin genel müdürlüklere göre dağılımı da dikkati çekti. Akademik eğitim veren Fen, Sosyal Bilimler ve Anadolu gibi lise türlerini çatısı altında toplayan Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 261 milyon TL kurs ücreti ödemesi yaptı. İmam hatipleri bünyesinde bulunduran Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün kurs ücreti ödemesinin ise 256 milyon TL olduğu bildirildi.

KURSLARIN İÇERİĞİ DOLDURULAMADI

Eğitim uzmanı ve CHP Grubu Eğitim Danışmanı Ali Taştan, bu kursların amacına ulaşamadığının Sayıştay raporlarında açıkça görüldüğünü söyledi. Destekleme ve yetiştirme kurslarının her dönem başında yoğun olarak açıldığını, ancak bir kısmının dört hafta sonra devamsızlık nedeniyle kapandığını belirten Taştan, şunları kaydetti:

“Milli Eğitim Bakanlığı bu kursların programlarını ve içeriğini dolduramamıştır. Öğretmen ve öğrencilere gerekli olan dökümanlar yeterli değildir. Ayrıca tüm derslerden destekleme ve yetiştirme kursu açılması doğru değildir. İhtiyaç duyulan alanlar dışında kalan derslerle ilgili sadece etkinlik düzeyinde faaliyet yapılmalıdır. Matematik ve Fen Bilimleri derslerinin en fazla tercih edilmesinden bakanlık gerekli mesajı almış olmalıdır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol