İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile CHP'li bazı kurmayların çevrimiçi yaptıkları toplantı kaydının bir kısmı YouTube üzerinden yayınlandı. Gazeteci İsmail Saymaz, toplantıda yer alan iki isimle yaptığı görüşmeyi anlatırken Gökhan Günaydın da toplantıya ilişkin Sözcü TV'ye bağlandı.

Kaynak: Haber Merkezi
Sızdırılan videoda yer alan CHP'lilerden ilk yorum

CHP'de genel başkanlık yarışına girebileceği kaydedilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile CHP'li kurmayların zoom üzerinden yaptığı toplantının yaklaşık 15 dakikalık kısmı YouTube üzerinden yayınlandı. Gazeteci İsmail Saymaz, toplantıda yer alan isimlerden CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın ve bir önceki grup başkanvekili Engin Altay ile konuşmasını anlattı. 

Saymaz'ın Sözcü TV'de aktardığına göre Gökhan Günaydın, gayrimeşru bir toplantı yapmadıklarını belirterek, "PM üyeleri olarak görevden alınan il ve ilçe başkanları hakkında konuştuk. Parti tüzüğüne göre hareket ediyoruz. Zaten gizli toplantı yapsaydık dilekçeyi basına duyurmaktan bahsetmezdik. Bunun neresi paralel?" diye konuştu.

İsmail Saymaz, "Gördüğüm kadarıyla bu, İmamoğlu ve yakın değişim ekibinin toplantısı" yorumuna Günaydın'ın, "Bunda ne mahsur var" diye yanıt verdiğini ve CHP’de tartışmanın artık kaset savaşları noktasına gelmesini üzücü bulduğunu söylediğini aktardı.

Saymaz, Engin Altay'ın ise kendisine "Konumuz il ve ilçe başkanlarının görevden alınmasıydı" açıklamasını yaptığını ifade etti.

İsmail Saymaz, 23 Temmuz'da yapılması beklenen PM toplantısının gergin geçeceği yorumunda bulundu.

GÜNAYDIN: PM ÜYELERİNİN YER ALDIĞI BİR TOPLANTI

Sözcü TV'ye bağlanan CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, çevrimiçi toplantıyı, "PM'yi olağanüstü toplantı yapmaya davet etmek için karar alan PM üyelerinin yer aldığı bir toplantıdır" sözleriyle niteledi. Günaydın, kayıtta yer alan konuşmalar hakkında şunları söyledi: 

"Tüzük bunun için 13 kişinin imzasının yeterli olduğunu söylüyor. Toplantıda bu metni imzalama sürecinden bahsediyoruz. Arkadaşlar çarşamba günü metni genel merkeze teslim etmekten bahsediyor ve bir arkadaşımız 'İletişimini yapmadığımız bir işin içinde olmayalım' diyor. Rutin bir toplantı bir ahlaksızlık gibi tanıtılıyor. Bir tek nezaket dışı söz kullanılmış mı?"

Günaydın, tartışılması gerekenin videonun kim tarafından kaydedildiği ve ne amaçla sızdırıldığı olması gerektiğini söyledi. Toplantının 3-4 gün önce yapıldığını açıklayan Günaydın, kaydı sızdıranın toplantıya 'katılımcı' adıyla giren ve görüntüsünü açmayan kişi olabileceğini ifade etti.

"OLAĞANÜSTÜ KURULTAY ARAYIŞIMIZ YOK"

Partide olağanüstü kurultay arayışı olup olmadığına dair de konuşan Günaydın, kendilerinin böyle bir arayışı olmadığını ve bunu doğru bulmadıklarını söyledi.