birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Skandal göz göre geldi: Muhalefetin 'sınavlar incelensin' teklifi 16 kez reddedilmiş!

Muhalefetin son 12 yılda, 16 kez ÖSYM’nin yaptığı sınavların incelenmesini talep ettiği ancak iktidarın şaibe ve hırsızlık iddialarını araştırmadığı öğrenildi.

GÜNCEL 06.08.2022 10:22
Skandal göz göre geldi: Muhalefetin 'sınavlar incelensin' teklifi 16 kez reddedilmiş!
Abone Ol google-news

Muhalefet, son 12 yılda, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden (TBMM) tam 16 kez Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) yaptığı sınavların incelenmesini talep etti. Talepler reddedildi, iddialar araştırılmadı.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre, bugüne kadar Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 11, İYİ Parti 3, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 1 ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) 1 kez Meclis Araştırması istedi.

Önergelerde, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ve diğer sınavlardaki şaibe iddialarının açığa çıkarılması, ÖSYM'nin sorunlarının ve alınması gereken önlemlerin tespiti, sınavlardaki hataların nedenlerinin bulunması, hak kaybına uğrayanların tespiti ve mağduriyetlerinin giderilmesi gibi talepler yer aldı.

Önergeler ya gündeme alınmadı ya da iktidar oylarıyla reddedildi. 12 yıl önceki KPSS skandalında da Devlet Denetleme Kurulu (DDK) araştırma yapmış, dönemin ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan istifa etmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol