birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Skandal karardan geri adım

Annesinin arkadaşının istismarına maruz kalan çocuk, ilk olarak anneye verildi. Tepkiler üzerine mahkeme geri adım attı, çocuğun velayeti anneanneye geçti.

GÜNCEL 02.09.2022 06:30
Skandal karardan geri adım Fotoğraf: Serra Akcan/csgorselarsiv.org
Abone Ol google-news

Mustafa BİLDİRCİN

Antalya’da, annesinin erkek arkadaşının cinsel istismarına uğrayan kız çocuğu, Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin girişimleri ile annesinden alınarak anneannesine verildi. Savcılık, istismar iddialarına yönelik soruşturma başlattı.

Küçük kızın annesi, savcılıkta istismar soruşturması devam ederken Antalya 1’inci Aile Mahkemesi’ne çocuğun kendisine verilmesi için başvurdu. Yerel mahkemenin, savcılıktaki istismar dosyasına yönelik gerekli incelemeyi yapmadan çocuğun anneye iadesine onay verdiği öğrenildi.

KARAR BOZULDU

Yerel mahkemenin kararının ardından polis ve icra müdürü, çocuğu teslim almak için anneannenin evine gitti. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, skandal karara itiraz etti. Derneğin itirazının ardından Antalya 1’inci Aile Mahkemesi’nin kararı bozuldu.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin kararın bozulmasının ardından yaptığı açıklamada, “Mahkeme talebimizi kabul etti ve ara karardan geri adım atıldı, küçüğümüz anneanneye teslim edilecek. Destek olan, sesimizi duyuran tüm dostlara, basın emekçilerine ve elbette avukatlarımıza teşekkür ederiz” ifadeleri kullanıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol