birgün

16° AÇIK

ŞOK market işçileri eylem başlattı: "Maaşlar en az 7 bin 500 lira olacak"

Türkiye’nin 81 ilinde şubesi bulunan ŞOK market işçileri, maaşlarının en az 7 bin 500 lira olması talebiyle eylemde başlattı. Eylemi Mağaza Market- Sen ŞOK İşçileri Koordinasyonu başlattı.

ÇALIŞMA YAŞAMI 22.08.2022 14:56
ŞOK market işçileri eylem başlattı: "Maaşlar en az 7 bin 500 lira olacak" Fotoğraf: Depophotos
Abone Ol google-news

ŞOK martket işçileri 7 bin maaş talebiyle eylem başlattı. Eyleme destek veren Mağaza Market-Sen Şok İşçileri Koordinasyonu’ndan yapılan açıklamada, "En düşük net ücret en az 7500 TL, günlük yemek ücreti en az net 55 TL, yol ücreti günlük en az net 25 TL olacak, primde adaletsizliğe son verilecek" denildi. Öte yandan işçiler arkadaşlarını hem sendikalı olmaya hem de taleplerine sahip çıkmaya çağırdı. Yapılan yazılı açıklamada "Yüzde 80’i aşan enflasyonda, ŞOK market işçilerine yüzde 35 zam verdi. ŞOK işçileri saatlerce çalışıyor, az işçi ile çok iş yapıyor. Tüm bu kölelik koşullarını kabul etmeyen ŞOK işçileri kol kola girdi, net maaş en az 7500 olacak dedi" vurgusu yapıldı.

Mağaza Market-Sen Şok İşçileri Koordinasyonu tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"ŞOK market, çalışanlarına 1 Haziran'da yüzde 35 zam yapılacağını duyurmuştu. Zammı brüte yaptılar, hiçbir derdimize çare olmadı. Maaşlarımız asgari ücretin bile altında kaldı. Enflasyon yüzde 80’i aşıyor. Ücretlerimiz her dakika eriyor. Yapılan zam eksiye düşüyor. Az işçiyle çok iş politikası, zincir market patronlarının cebine milyar dolarları dolduruyor. 'Az işçi' düzeni yüzünden günlerce full çekiyoruz. Fazla mesaiyle, 12 saat çalışmayla günler geçiyor.

Biz bu çağın ücreti ödenen köleleri miyiz neyiz? ŞOK işçisi kol kola giriyor. Hedefimiz net, maaşımız net 7500 lira. Sendikamız Mağaza Market-Sen. Sen de üye değilsen, şimdi e-devlete girip üye olabilirsin.

Biz üyeler olarak buluştuk değerlendirdik, dedik ki:

1. Şok marketlerde en düşük NET ücret en az 7500 TL olacak. Personel, master, müdür konumunda çalışan işçilerin maaşlarına 7500 TL taban sayılarak zam yapılacak.

2. Günlük 19 TL’lik yemek parası aç kal demektir. Günlük yemek ücreti en az NET 55 TL olacak.

3. İşe alırken vereceğiz dedikleri, sonra kasa tazminatı adı altında gasp ettikleri yol ücretimizi alacağız. Yol ücretimiz günlük en az NET 25 TL olacak.

4. Primde adaletsizliğe son verilecek. Mağazada görünen değil çalışan işçi sayısına göre primler ödenecek.

ŞOK işçileri haydi kol kola, Mağaza Market-Sen’e üye olmaya. Önce sendika, sonra net maaş 7500 lira. Biz mağazamızı yarım gün açmasak, başımızdakiler tir tir titrer. ŞOK market işçisi gücünü göster."

İşçiler hazırladıkları videoda ise şunları açıkladı:

"12 lira yemek parası mı olur? Simit- ayran anca geliyor. Mağaza personeli yüzde 50 olarak vadedilen prim sistemi habersizce gasp edilerek, yüzde 35’e çekildi. Hakkımızı istiyoruz. Günlük 19 liralık yemek parası aç kal demektir. İşe alırken vereceğiz dedikleri yol ücretini kasa tazminatı adı altında gasp ediyorlar. Fazladan çalışınca sorun yok, denkleştirme yapınca yemek paramı kesemezsin. Beni o mağazadan, bu mağazaya süremezsin. Az personel ile çok iş yaptırmanıza göz yumamam. İnsani şartlar altında çalışarak emeğimin karşılığını almak istiyorum.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun