birgün

3° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 23.11.2020 12:11

Söke’de maden ocağının kapasite artışına geçit yok

Danıştay 6. Dairesi, Aydın 1. İdari Mahkemesi’nin ‘Feldspat, Kuvars ve Kuvarsit Ocağı Kapasite Artışı Projesi’ ile ilgili verilen ÇED Olumlu kararını iptal eden kararı onadı.

Söke’de maden ocağının kapasite artışına geçit yok

BİRGÜN EGE

Aydın'ın Söke ilçesi Yeşilköy Mahallesinde Bıçakçılar Madencilik A.Ş. tarafından yapılması planlanan ‘Feldspat, Kuvars ve Kuvarsit Ocağı Kapasite Artışı Projesi’ ile ilgili verilen ÇED Olumlu kararının Aydın.1 İdari Mahkemesi’nce iptal edilmesine Danıştay’dan da onay geldi. Danıştay 6. Dairesi, Aydın 1. İdari Mahkemesi’nin ÇED Olumlu kararını iptal eden kararı onadı.

Bölge halkının tepkisine neden olan proje için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ÇED Olumlu kararı verilmişti. Avukat Akın Yakan’nın açtığı dava üzerine Aydın 1. İdare Mahkemesi ÇED olumlu kararını iptal etmişti.

Aydın 1. İdare Mahkemesi iptal kararında, “Aydın 1.İdare Mahkemesi’nin 2019/399 esas, 2020/337 karar sayılı, 10.06.2020 tarihli kararı ile Aydın İli, Söke İlçesi, Yeşilköy Mahallesinde yapılması planlanan 'Feldispat, Kuvars ve Kuvarsit Ocağı Kapasite Artışı' projesi ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü tarafından verilen 10.05.2019 tarih ve 5511 sayılı “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararının iptaline karar verilmiştir” İfadelerine yer verilmişti.

Kararın temyiz edilmesi üzerine, Danıştay 6. Dairesi 2020/5787 esas, 2020/8883 karar sayılı, 07.10.2020 tarihli kararı ile Aydın 1.İdare Mahkemesi’nin kararını onayarak Söke’de maden ocağına geçit vermedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız