birgün

3° KAPALI

Sol Forum bir araya geliyor

TAKSAV bünyesinde tartışmalar yürüten yazar, sanatçı ve aydınlar ‘Sol Forum’da bir araya geliyor. Çağrı ile ilgili açıklamada bulunan TAKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Candansayar, “Krizi solla aşmanın yolunu bulmalıyız” diyor.

SİYASET 07.01.2021 06:55
Sol Forum bir araya geliyor
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Ülkenin içinde bulunduğu kriz ve iktidarın her geçen gün artan baskılarına karşı birçok yazar, sanatçı ve aydın ‘Sol Forum’ için bir araya geliyor. Aralarında Korkut Boratav, Merdan Yanardağ, Taner Timur, Bülent Forta, Mustafa Sönmez, İlhan Cihaner, Ercan Kesal, Timur Soykan gibi pek çok isim, Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat için Vakıf (TAKSAV) bünyesi altında Ankara ve İstanbul’da geçtiğimiz ekim ayından bu yana süren toplantılar gerçekleştirdi. Toplantılardan ortaya çıkan forum fikri, sol düşünceyi güçlendirmek ve ülkenin kötü gidişatına yönelik politik bir müdahalede bulunmanın zorunluluğunu ortaya koyuyor.

ZAMANIN FAŞİZMİNE KARŞI

Dünya ve Türkiye’nin ekonomik, politik bir krizden kargaşaya doğru sürüklendiğini hatırlatan TAKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Candansayar, Sol Forum’a ilişkin yaptığı açıklamada, “Milyonlarca insan yoksulluğu aşan bir açlık ve ölüm tehdidi altında, Covid 19 salgını, son 50 yılı belirleyen neoliberal, neomuhafazakar ideolojinin krizini derinleştirmiş durumda. Dört bir yanda kendiliğinden patlayan protesto ve isyanlar ise örgütlenemeyerek sönümleniyor. Egemenler doludizgin zamanımızın faşizmine yönelmiş durumda” ifadelerini kullanıyor.

SOLU GÜÇLENDİRELİM

Türkiye’de siyasal İslamcıların, dünyanın krizini de fırsat bilerek açık faşizme yöneldikleri yeni bir siyasi kriz anaforuna kapıldığına dikkat çeken Candansayar, forum fikrini “TAKSAV, yoksulluk, yoksunluk ve çaresizlik içinde yalnızlaşan insanların direniş, dayanışma ve değiştirme umuduna ihtiyaç duyduklarına inanıyor. Vakıf, bu amaçla sosyalistleri sol düşünceyi güçlendirmek için bir araya getiriyor. Sola, sosyalizme gönül, fikir ve hayat vermiş insanların memleketin ihtiyacı olan eylemleri ve düşünsel müdahaleleri birlikte tartışmaları ve birlikte üretmeleri için bir çatı kuruyor” şeklinde özetliyor.

degistirme-umudunu-buyutmek-icin-826011-1.

Katılımlar sürecek

Yeni katılımlara açık olarak sürdürülen Sol Forum çalışmalarına şu aşamada katılan isimler ise şöyle: Adnan Serdaroğlu, Ahmet Yıldız, Ali Şeker, Alper Taş, Anıl Aba, Aykut Çoban, Aysun Gezen, Aziz Çelik, Aziz Konukman, Bahadır Berdicioğlu, Barış İnce, Bayazıt İlhan, Behlül Özkan, Burhan Sönmez, Bülent Forta, Doğan Tılıç, Emin Koramaz, Ercan Kesal, Erdal Güney, Erinç Yeldan, Eyüp Muhçu, Feray Aydoğan, Fevziye Sayılan, Galip Yalman, Güven Gürkan Öztan, Hayri Kozanoğlu, İbrahim Varlı, İlhan Cihaner, İlhan Uzgel, İsmail Hakkı Tombul, Korkut Boratav, Merdan Yanardağ, Metin Ebetürk, Metin Özuğurlu, Mustafa Karadağ, Mustafa Sönmez, Necdet Oral, Necmi Erdoğan, Oğuz Türkyılmaz, Oğuzhan Müftüoğlu, Osman Öztürk, Önder İşleyen, Özge Güneş, Serdar Şahinkaya, Serkan Öngel, Serpil Akpınar, Sırrı Emrah Üçer, Taner Timur, Taner Yüzgeç, Timur Soykan, Ünal Özmen, Yakup Kepenek, Yalçın Karatepe, Yasin Durak, Yaşar Aydın, Yunus Yener, Zafer Aydın, Zeynep Altıok Akatlı

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol