Ankara’da halk buluşması düzenleyen SOL Parti, adaylarını tanıttı. SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İşleyen, “15 Mayıs’ta yeni bir mücadele başlayacak, karanlık sona erecek” dedi.

SOL Parti'den Ankara'da halk buluşması: Bu karanlık sona erecek

POLİTİKA SERVİSİ

SOL Parti Ankara il örgütü, Batıkent Vedat Dalokay Parkı’nda halk buluşması gerçekleştirdi. Ankara adaylarının tanıtıldığı buluşmada İlkay Akkaya, Selçuk Balcı, Hasan Tatar ve Deniz Soluğan şarkılarını seslendirdi. Oyuncu Cengiz Bozkurt, dayanışma gönüllüleri adına kitleyi selamladı. 4 Mayıs seçimleri için SOL Parti ve Kemal Kılıçdaroğlu’na oy çağrısı yapılan buluşmada, SOL Parti Başkanlar Kurulu üyesi Önder İşleyen, “15 Mayıs’ta yeni bir mücadele başlayacak” dedi.

SOL Parti Ankara il örgütünden Fatoş Erol ve SOL Genç üyesi Bilal Aktaş açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. Erol; “Yeni bir ülkeyi elbirliğiyle kurmak için bu felaket iktidarını gönderelim. Emperyalistlere uşaklık edenleri, fabrikalarımızı, topraklarımızı satanları gönderelim! Bir avuç açgözlü harami daha çok kazansın diye evlerimizi bize mezar edenleri gönderelim!” diye konuştu.

SOL Parti Ankara il başkanı Mert Ünal, buluşmaya gelen yüzlerce Ankaralıyı selamlarken, seçimlere dair de çağrıda bulundu: “Bu ülkenin solu devrimcileri var. AKP bu ülkeden giderken en güzel sözü solcular söyleyecek. AKP bizim gençliğimizi çaldı, memleketimizi Taliban iktidarına çevirmeye çalıştı. Bu iktidarı hep beraber 15 gün sonra bu ülkeden defedeceğiz.”
Ünal’ın ardından SOL Parti Başkanlar Kurulu üyesi Önder İşleyen de bir konuşma yaptı.

“21 yıldır aldanmadık, yanılmadık, bir an olsun umutsuzluğa kapılmadık” diyen İşleyen, “Tek bir saniye teslim olmadık, geri adım atmadık. Bu karanlık gereğinden fazla uzadı fakat 14 günümüz kaldı. Hep birlikte bu karanlığa son vereceğiz. Bu zorbaları memleketin tepesinden alaşağı edeceğiz. 21 yıllık mücadelemizi alkışlayacağız ama arkamızda büyük bir tarih var. Bizi biz yapan ne varsa onların kanıyla canıyla verdiği mücadelenin sonucudur. Bu çetelerin bizden kaybettirdikleri arkadaşlarımız var, Gezi’nin çocukları var. Onlara selam olsun” dedi.

İLK TURDA BİTİRELİM

İşleyen sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün Ankara’da iki meydan kuruldu. Bir tarafta ülkeyi karanlığa boğanların meydanı var. Bir tarafta da burada devrimcilerin meydanı var. Buradan fışkıracak aydınlık o karanlığı yenecek, hep beraber tarihin çöplüğüne göndereceğiz. Bu seçimlerin bir tane anlamı var, tek adam rejimine son vermek. SOL Parti 21 yıldır bu ülkenin faşizmine karşı kararlılıkla mücadele etti. 14 Mayıs’ta da saray rejimini yenmek için SOL Parti Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekliyor, oy çağrısı yapıyoruz. İlk turda bir şans daha vermeden” 14 Mayıs’ta bu ülkeye bir zafer armağan etmek hepimizin sorumluluğudur.

15 Mayıs günü yeni bir mücadelenin başlangıcıdır. Bu ülkenin emekçileri, gençleri, kadınları, ezilenleri örgütlenerek halkımız için mücadele edeceğiz. 21 yılda yapılan tüm kötülüklerle hesaplaşacağız. Bu ülke emperyalizme uşaklık eden iktidarlar tarafından karanlığa boğuldu. Bu ülkeye sol gerek. Omuz verelim. Memleketin sağa kayan siyasetini değiştirebilmek için bir kez daha bu karanlığa teslim etmemek için hepimiz sola güç vereceğiz.
Tarikatlarla hesaplaşmak zorundayız. Devlet içinde yuvalanmış cemaatleri dağıtabilmek için, bu ülkenin çocuklarını bu karanlığa teslim edenlerden hesap sormak için biz varız. Bu ülkenin üzerinde sadece bildiğimiz 60 tane ABD üssü var. Deniz Gezmiş, 35 milyon metre kare işgal altındadır dediği için, 6. Filoya karşı yürüdüğü için idam ettiler. Biz onların bağımsızlık bayrağını taşıyacağız. Ülkemiz bağımsız olsun diyorsanız biz varız, devrimciler var. 

Bugün Antakya’da canından koparıp bir kenti ayağa kaldırmak için mücadele eden arkadaşlarımıza selam gönderelim. Nerede yıkılmış bir insan varsa ayağa kaldırmak için mücadele edeceğiz. Önce hep beraber 14 Mayıs’ta birlik içerisinde bu iktidarın üzerine yürüyelim. Bu karanlığa son verelim. 15 Mayıs’tan itibaren birlikte yürüyelim, eşitlik bağımsızlık için mücadele edelim. Yürüyelim zafere.” 

TERK ETMEYECEĞİZ

İşleyen’in konuşmasının ardından Dayanışma Gönüllüleri adına Dursun Soydan ve Cengiz Bozkurt konuştu.

Soydan; “Bu kenti yeniden kurana kadar ayaktayız. Devrimci gençlerin, kadınların, dayanışmadan yana tüm halkımızın desteğiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugün 84. Gün. Yüksünmeden, şikayet etmeden Hatay yeniden kurulana kadar terk etmeyeceğiz. DASK primlerimizle yol yaptılar onlar da çöktü. Şimdi de riskli alan ilanıyla kentimize peşkeş çekilmeye çalışılıyor. Bunun kararı da İstanbul’da alınıyor. Antakya’nın geleceği İstanbul’da belirlenemez. Antakya halkı olarak izin vermeyeceğiz. 20 yıllık borçlanmayı kabul etmiyoruz. Konutlarımız ücretsiz sağlanmalıdır” dedi.
Cengiz Bozkurt ise “Biz bu ülkenin her depreminde siyasi depreminde de vardık. Var olacağız. Yürüyecek yolumuz var. Solda yürek var” ifadelerini kullandı.

Dayanışma gönüllülerinin konuşmasının ardından Ankara milletvekili adayları tanıtıldı. 

Aday listesinin tamamı şu şekilde:

ANKARA 1. BÖLGE 
İsmail Hakkı Tombul
Derya İlker
Evrim Öztürk
Mihriban Karataş
Alçay Sepetoğlu
Ezgi Ergen
Dilek Soğancı
Olcay Evsen
Fatıma Erol
Mustafa Bingöl
Ali Tuncay
Yasin Durak
Sercan Dede
ANKARA 2. BÖLGE
Önder İşleyen
Dilek Topçu
Selda Kaplan
Dilek Çelik
Hülya Aydoğan
Nazlıcan Gökoğlu
Erkin Yıldız
Murat Güzel
Aydoğan Şanlıer
İhsan Akoğlu
Can Dirlik
ANKARA 3. BÖLGE
Hasan Hayır
Pelin Elif Bektaş
Ayfer Nazlım
Zeynep Çatalkaya Bulunmaz
Seher Yaşar
Şehrinaz Atar
Saliha Aydın
Rafet Ersoy
Nusret Sulkaralar
Deniz Soydan
Bilal Aktaş
Kemal Yılmaz