birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 27.03.2020 08:06

SOL Parti’den #BeyazÇağrı

SOL Parti’den #BeyazÇağrı

SOL Parti, “Ülkemizin sahip olduğu kaynaklar, halkı korumak için harcanmalı” diyerek yurttaşları #BeyazÇağrı etiketinde buluşmaya çağırdı.

Herkesi 30 Mart Pazartesi gününden başlayarak balkonlara, pencerelere beyaz bez asmaya davet eden SOL Parti, yurttaşların taleplerini fotoğrafa ekleyip sosyal medyada #BeyazÇağrı etiketiyle paylaşmasını istedi. SOL Parti, şu açıklamayı yaptı: “Sağlık krizi her ne kadar tüm insanları etkileşim de toplumun dezavantajlı kesimleri, çoğunluğunu oluşturan emekçileri, yoksulları savunmasız kalmaktadır. Ülkemizin sahip olduğu kaynaklar, onu üreten halk için harcanmalı, savunmasız kalan milyonlar için sosyal güvence oluşturacak önlemler acilen alınmalıdır. Halkın acil talepleri için sesimizi yükseltmeliyiz. Ücretli izin, ücretsiz sağlık, işten çıkarmaların yasaklanması ve halkın tüm acil talepleri için #BeyazÇağrı buluşmasına davet ediyoruz. Ülkenin tüm kaynaklarının onu üreten emekçi halkın hizmetine sunulması için Beyaz Çağrı‘ya güç verin.”

SOL Parti, taleplerini şöyle sıraladı: “En az 14 gün olmak üzere çalışanlara ücretli izin hakkı verilmelidir. İşten çıkarmalar, ücretsiz izin uygulaması, ücretlerin geç ve eksik ödenmesi uygulamaları yasaklanmalıdır. Salgın boyunca elektrik, doğalgaz, su ve internet ücretsiz sağlanmalıdır. İhtiyaç sahiplerine temel gıda ve temizlik ürünleri parasız sağlanmalıdır.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız