birgün

24° AÇIK

SOL Parti: Göstermelik toplantılar, pansuman tedbirler iklim krizini çözmez

İskoçya’da devam eden İklim Değişikliği Konferansı ve iklim krizine ilişkin bir açıklama yapan SOL Parti, “Göstermelik toplantılar, pansuman tedbirler iklim krizini çözmez. İklim krizi, onu yaratan emperyalist kapitalist sistemin aşılmasıyla çözülebilir” açıklamasında bulundu.

GÜNCEL 02.11.2021 17:28
SOL Parti: Göstermelik toplantılar, pansuman tedbirler iklim krizini çözmez
Abone Ol google-news

İskoçya'nın Glasgow şehrinde düzenlenen 26. Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı (COP26) üçüncü gün oturumlarıyla devam ediyor. Konferansa ilişkin yazılı bir açıklama yapan SOL Parti, dünyanın her yerini saran orman yangınları, seller, kuraklıklar, susuzluk gibi iklimsel ve ekolojik sorunların, açlık, yoksulluk, yetersiz beslenme gibi sonuçlarının toplumun gündelik yaşamını artan şekilde etkilediği bir dönemde, böylesi bir düzlemde gerçekleşen BM İklim Değişikliği Konferansı’nın, iklim krizini çözemeyeceğini kaydetti.

“Milyarlarca insanın yuvası olan gezegenin ve emekçilerin geleceğinin, emperyalist pazarlıklara konu edildiği bir arena olarak karşımıza çıkmakta” ifadelerine yer verilen açıklamada, “G20 liderlerinin Roma'daki Trevi Çeşmesine para atma şovları krizin kaynağının kendileri olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz ve üstünü örtmez” denildi.

SOL Parti tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“İklim krizini çözme gerekçesiyle bir araya gelen karar vericilerin, gezegenin varoluşsal bir krize sürüklemesine seyirci kalacaklarından şüphemiz yok. 1992’de kabul edilen BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin ardından gerçekleşen 25 zirvede ortaya attıkları tüm vaatlere rağmen çözüme yönelik anlamlı bir adım atamayanlardan daha fazlasını beklememiz mümkün değil.

Nitekim kapitalizm iklim krizinin tarihsel itici gücüdür ve bugün dünya ekosistemlerinin %70'e yakını sermaye tahakküm altındadır. Bu anlamda emisyon artışlarının önde giden sorumlusu da, emisyon düşürmeye yönelik sorumluluklarını yerine getirmeyenler de kapitalist emperyalist devletlerdir. Bu devletlerin hakimiyetinde COP26, ekolojik ve iklimsel krizden çıkışın ticari taahhütlere indirgediği, iklim rejiminin yeniden kendi güdümlerinde tutulabileceği bir fırsat olarak kriz yaratan sömürü ilişkilerini yeniden çizerek derinleştirecektir.

‘TEK YOL EKOSİSTEMLER ÜZERİNDEKİ SERMAYE TAHAKKÜMÜNÜN SONLANDIRILMASIDIR’

G20 liderlerinin Roma'daki Trevi Çeşmesine para atma şovları krizin kaynağının kendileri olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz ve üstünü örtmez. Cumhurbaşkanı'nın da iklim konferansına onlarca araçla gitmeye kalkması, imzaladığı Paris Anlaşması'nı nasıl uygulamayacağını ortaya sermiştir. Göstermelik toplantılar, pansuman tedbirler krizi çözmez. Tek yol ekosistemler üzerindeki sermaye tahakkümünün sonlandırılmasıdır.

Yaşanabilir bir dünya için; geleceğimizi, insanlığı, gezegeni güvende tutmak için gezegeni vahşice sömürerek eşitsizlikleri derinleştiren ve yok oluşa sürükleyenlere karşı, anti-emperyalist ve anti-kapitalist mücadele, krizden en çok zarar gören emekçilerin, kadınların, gençlerin ve dünyanın yoksul toplumlarının enternasyonalist dayanışmasına dayanan ekososyalizmi çağırmaktadır.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol