birgün

18° AÇIK

SOL Parti İstanbul’dan elektrik zammı protestosu: Polis engellemeye çalıştı, 'yürüyemezsiniz’ dedi!

Fahiş elektrik zamlarını protesto etmek isteyen SOL Parti İstanbul İl Örgütü üyeleri polis tarafından engellenmeye çalışıldı. Polisin gözaltı yapmaya çalıştığı engelleme girişimini aşan SOL Partililer, BEDAŞ Müdürlüğü önünde basın açıklamasını gerçekleştirdi. SOL Parti Antalya İl Örgütü de Türkiye genelinde yapılan eylemler kapsamında sokağa çıktı.

GÜNCEL 22.01.2022 16:02
SOL Parti İstanbul’dan elektrik zammı protestosu: Polis engellemeye çalıştı, 'yürüyemezsiniz’ dedi!
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

SOL Parti, 2022’nin ilk günlerinde yapılan fahiş elektrik zammını Türkiye genelinde protesto ediyor.

SOL Parti İstanbul İl Örgütü, zamları BEDAŞ’ın önünde protesto etti, zamların geri alınmasını ve enerji şirketlerinin kamulaştırılmasını istedi. Polis, SOL Partilileri engellemeye çalıştı ancak partililer engeli aştı.

sol-parti-istanbul-dan-elektrik-zammi-protestosu-polis-ngellemeye-calisti-yuruyemezsiniz-dedi-971298-1.

SOL Parti İstanbul İl Örgütü, bugün Beyoğlu’ndaki BEDAŞ İşletme Müdürlüğü önünde elektrik zamlarının geri alınması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasının yapılacağı müdürlük önüne partinin önlükleri ve dövizleri ile yürüyüş yapılarak gidilmesi polis tarafından engellenmeye çalışıldı.

Polise tepki gösteren SOL Parti Parti Meclisi üyesi Alper Taş, siyaset yapma haklarının engellenmeye çalışıldığını söyledi. Polisin müdahalesi halinde anayasal bir hakkı kullanmayı engelleyerek suç işleyeceğini vurgulayan Taş, engelleme girişimlerine karşın BEDAŞ önündeki açıklamalarını gerçekleştireceklerini söyledi.

sol-parti-istanbul-dan-elektrik-zammi-protestosu-polis-ngellemeye-calisti-yuruyemezsiniz-dedi-971299-1.

POLİS “YÜRÜYEMEZSİNİZ” DEDİ!

SOL Partililer, ara sokaklardan BEDAŞ önüne giderken bir kez daha polis engeliyle karşılaştı. Polisin “Yürüyemezsiniz” diyerek durdurmaya çalıştığı SOL Partililer bu engeli de aştı.

BEDAŞ önündeki açıklamayı okuyan SOL Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Damla Atalay, “Enerji kamu hizmeti olarak sunulsa 100 TL’lik fatura 25 TL’ye düşecek” dedi.

SOL Parti tarafından yapılan açıklama şöyle:

HALKA AİT OLAN HER ŞEYİ GERİ ALACAĞIZ: ENERJİ ŞİRKETLERİ DERHAL KAMULAŞTIRILMALIDIR

Türkiye ekonomiden siyasete derin bir kriz yaşıyor. Tek adam rejiminin yarattığı güvensizlik, kuralsızlık, belirsizlik ve keyfilik krizi daha da derinleştiriyor. Erdoğan’ın fantastik tezleri, TÜİK’in sahte verileri, bir NAS bir ÇİN modeli derken ülkemiz felaketten felakete sürüklendi. Üç ayda dövizi de faizi de enflasyonu da yükseltip yeni zam ve vergilerle halkı soydular.

BU FATURALAR ÖDENMEZ

Elektrik faturalarımız zamlarla iki-üç katına çıktı. Bu zamların tek nedeni enerji üretim ve dağıtımın özelleştirilmiş olmasıdır. Sadece tükettiğimiz elektriğin parasını değil; şirketlere haraç kesiyorlar! Şirketleri zengin etmek için garibanın, yoksulun, emekçinin cebindeki üç kuruşu çalıyorlar! Bu faturalar ödenmez; bu faturaları ödetmeye kalkmak bu karda kışta milyonlarca insanı elektriksiz bırakmak demektir. Geçen yıl 5 milyon ailenin elektriğinin kesildiği düşünülürse bu yıl bu sayı katlanarak artacaktır. Bu büyük eziyete son verilmeli, zamlar geri çekilmelidir!

ENERJİ KAMU HİZMETİ OLARAK SUNULSA 100 TL OLAN FATURA 25 TL’YE DÜŞECEK

Nasıl mı? Kamu kurumu olan EÜAŞ, zamlarla birlikte dağıtım şirketlerine 2022 itibarıyla elektriğin kilovat saatini 31.86 kuruştan satarken, halka gelen enerji bedeli 134.89 kuruş. Yani enerji şirketleri tarafından kamu fiyatının üzerine 4.23 kat ücret konuyor. Yani, enerji kamu hizmeti olarak sunulsa 100 TL’lik fatura 25 TL’ye düşecektir.

Görülüyor ki ödediğimiz faturalar tükettiğimiz elektriğin ücreti değil; şirketler için toplanan haraçtır. Bu pahalılık ve zamlara son vermenin bir yolu var, o da enerji şirketlerinin derhal kamulaştırılması, enerji hizmetinin bir insan hakkı olarak görülerek devlet eliyle sunulmasıdır. Enerji şirketleri derhal kamulaştırılmalıdır!

ŞİRKETLER DEĞİL GENÇLER KAZANSIN

Dağıtım şirketlerinin bir ayda toplam abonelerden elde ettiği gelir 2021`de 19,7 milyar lira iken, 2022`de 42,2 milyar liraya çıkacak. Yani özel şirkeler her ay 22,5 milyar lira fazladan gelir elde ederken, aylık gelirleri de yüzde 114 artmış olacak. Yani son zamlarla birlikte toplamda yıllık 270 milyar ilave gelir elde etmiş olacaklar

Bir aylık karları ile bu memleketin gençlerinin sırtında bir yüke dönüşen KYK borçlarının tamamı 10 kere ödenir. Bir sonraki ayda ise 4 milyon öğrenciye yurt imkanı sağlanabilir.

ÇÖZÜM KAMULAŞTIRMADA: HALKA AİT OLANA GERİ ALALIM

Özelleştirmelerle ülkemizin tüm kamu birikimleri haraç mezat satıldı. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizden bu piyasa düzeni devam ettirilerek, şirket egemenliği korunarak çıkılamaz. Enerji şirketleri kamulaştırılmadan, bunun mücadelesi gerçekleştirilmeden bu zamlar geri alınamaz!

Türkiye’nin krizden çıkışı için acil bir kamucu dönüşüm gerçekleştirilmelidir. Yerli-yabancı sermayeye peşkeş çekilen, halka ait tüm varlıklar yeniden kamulaştırılmalıdır. Ekonomiden siyasete eğitimden sağlık sistemine kadar her alanda kamucu/toplumcu bir anlayışın egemen kılınarak, özelleştirmelerle yağmalanan yandaş sermayeye peşkeş çekilen kamu malları yeniden kamuya iade edilmelidir. Eğitim ve sağlık her düzeyde parasız olmalı, özel eğitim kurumları ve hastaneler kamulaştırılmalıdır.

Tüm halkımızı bu mücadeleyi birlikte sürdürmeye; halka ait olan her şeyi geri almak için birleşmeye çağırıyoruz.


ANTALYA’DA EYLEM: HALKA AİT OLAN HER ŞEYİ GERİ ALACAĞIZ

SOL Parti Antalya İl Örgütü Doğu Garajında bulunan CK Elektrik Mim önünde yaptığı basın açıklamasıyla elektrik zamlarını protesto etti ve elektrik dağıtım şirketlerinin kamulaştırmasın talep etti.

Basın açıklamasında konuşan SOL Parti Antalya İl Başkanı Aysel Aydın “Elektrik şirketleri hemen kamulaştırılmalıdır! Enerji bir kamu hizmeti sunulsa 100,00 TL gelen faturalarımız 25,00 TL’ye düşer. Nasıl mı? Kamu kurumu olan EÜAŞ, zamlarla birlikte dağıtım şirketlerine 2022 itibarıyla elektriğin kilovat saatini 31.86 kuruştan satarken, halka gelen enerji bedeli 134.89 kuruş. Yani enerji şirketleri tarafından kamu fiyatının üzerine 4.23 kat ücret konuyor. Yani, enerji kamu hizmeti olarak sunulsa 100 TL’lik fatura 25 TL’ye düşecektir.

Görülüyor ki ödediğimiz faturalar tükettiğimiz elektriğin ücreti değil; şirketler için toplanan haraçtır. Bu pahalılık ve zamlara son vermenin bir yolu var, o da enerji şirketlerinin derhal kamulaştırılması, enerji hizmetinin bir insan hakkı olarak görülerek devlet eliyle sunulmasıdır. Enerji şirketleri derhal kamulaştırılmalıdır!” dedi.

sol-parti-istanbul-dan-elektrik-zammi-protestosu-polis-engellemeye-calisti-yuruyemezsiniz-dedi-971326-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol