birgün

24° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 13.04.2021 15:03

SOL Parti Trabzon: 'Ölmek istemiyoruz’dan Cumhurbaşkanına hakaret çıkaran yargıyla mücadelemiz sürecek

SOL Parti Trabzon İl Örgütü'ne asılan İstanbul Sözleşmesi pankartına el koyulmasının ardından parti yöneticilerine soruşturma açıldı. Bugün açıklama yapan SOL Parti üyeleri, "'Ölmek istemiyoruz’dan Cumhurbaşkanına hakaret çıkaran yargıyla mücadelemiz sürecek" dedi.

SOL Parti Trabzon: 'Ölmek istemiyoruz’dan Cumhurbaşkanına hakaret çıkaran yargıyla mücadelemiz sürecek

Uzun süredir gericilerin hedefinde olan İstanbul Sözleşmesi’nden AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Türkiye'nin çekilmesine ilişkin karara ve parti binalarına pankart astığı gerekçesiyle SOL Parti üyelerinin gözaltına alınmasına tepkiler sürüyor.

SOL Parti Trabzon İl Örgütü'ne asılan pankarta el koyulması ve parti yöneticilerine soruşturma açılmasının ardından bugün SOL Parti üyeleri Trabzon'da basın açıklaması gerçekleştirdi.

"Önce bölücülükle ve vatan hainliğiyle itham edilen İstanbul sözleşmesi nedir, ona bakalım" denilen açıklamada,

"İstanbul Sözleşmesi, “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele’ye İlişkin uluslararası bir belge. Bu belgeyi AKP iktidarı demokrasi ve insan hakları çığlıkları attığı 2011 yılında imzalamıştı. Bugün de tek adam iradesiyle bir gece yarısı çıkarılan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle çekti" ifadelerine yer verdi.

Açıklama şöyle devam etti:

"İstanbul Sözleşmesini zararlı bulup 'yuva yıkıyor' diyen, sözleşmeyi savunanları bölücülükle vatan hainliğiyle suçlayıp iptalini alkışlayan zihniyet, öncelikle korunmaya muhtaç kadın ve çocuktan menfaat elde etmek istiyor demektir.

Emin olun ki bunlar kötü niyetliler ve geleceğin potansiyel katil ya da cinsel istismarcılarıdır.

Ve bu sözleşmenin iptali toplumsal adaletin bir avuç sapkın için kurban edilmesidir.

AKP hükümeti ve AKP’li cumhurbaşkanında simgeleşen tek adam iktidarı İstanbul Sözleşmesini iptal ettim deyince, susup “oldu paşam” dememizi bekledi.

Sözleşmenin kaldırıldığının ertesi günü tarikatlar ‘Medeni kanunun da kaldırılmasını istiyoruz’ diye naralar atarken pusacağımızı sandı.

Tabi ki sessiz kalmayacağız!

Tabi ki mücadeleyi dalga dalga büyüteceğiz!

İktidar kendi tabanının da kadın ve çocuklardan, kız çocuklarını gözünden sakınan babalardan oluştuğunu görmüyor belli ki.

'Kadın ve çocukların hayatı bizim için teferruat'diyen b ir avuç radikal şeriatçının aklına uyarak ve tarikatlara şirin görünmek adına İstanbul sözleşmesinden geri çekildi ya, bu ateş onu cayır cayır yakacak!

Sözleşmeden çıkma kararındaki keyfiyet neyse bugün SOL Parti binalarından İstanbul Sözleşmesi pankartlarını ve CHP il ilçe teşkilatlarının bir gecede iç edilen 128 milyar dolar nerede pankartlarını söken keyfiyet de odur. Bunun bir başka yorumu yok.

Ölmek istemiyoruz’dan Cumhurbaşkanına hakaret çıkaran yargı sistemi de mücadelemizi durduramayacak.

Cumhurbaşkanı imzasını çekmiş olabilir.

Ama bu İstanbul Sözleşmesinin bizim olduğu gerçeğini değiştirmez.

O zaman biz imzalıyoruz."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol