SOL Parti Zonguldak İl Yönetimi, Soma'da yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden 301 işçiyi andı. Yarınki seçimlere de işaret edilen anmada, "Öncelikle 14 Mayıs seçimlerinde bize ölümleri, yoksulluğu reva gören kaderci tek adam rejimini göndereceğiz. Sonrasında hesabını mutlaka soracağız" ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Haber Merkezi
SOL Parti Zonguldak İl Yönetimi, Soma'da katledilen 301 madenciyi andı

SOL Parti Zonguldak İl Yönetimi, Zonguldak Madenci anıtında toplanarak 13 Mayıs 2014'te Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden 301 işçiyi andı. 

Soma katliamından önce yaşanan Ermenek, Küre, Mustafa Kemal Paşa, Dursunbey, Karadon, Kozlu maden facialarını anımsatan SOL Parti bu faciadan sonra da Ermenek ve Siirt ve Amasra'da maden facialarının yaşandığına dikkat çekti. 

İl Başkanı İsmail Yıldız tarafından yapılan açıklamada, kamunun asıl işi olan kömür çıkarma işleri taşeron firmalar eliyle yürütüldüğü belirtilerek önceliği kâr olan bu işletmelerin işçi sağlığı ve güvenliğini geri plana bıraktığını kaydedildi. 

Yaşanan bu işçi katliamlarının 'fıtrat, kader' olarak görülemeyeceğine dikakt çeken Yıldız, yaşanan iş cinayetlerinin hesabının sorulacağına vurgu yaptı. Seçimlere işaret edilen anmada, "Öncelikle 14 Mayıs seçimlerinde bize ölümleri, yoksulluğu reva gören kaderci tek adam rejimini göndereceğiz. Sonrasında hesabını mutlaka soracağız" denildi. 

SOL Parti Zonguldak İl Yönetimi adına İl Başkanı İsmail Yıldız tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"Bugün burada dokuz yıl önce 13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa Soma’da Soma AŞ’ye ait özel bir maden ocağında kaybettiğimiz 301 madenciyi anmak için toplanmış bulunuyoruz.

Soma katliamından önce Ermenek, Küre, Mustafa Kemal Paşa, Dursunbey, Karadon, Kozlu’yu yaşadık. Somadan hemen sonra Ermenek ve Siirt. Son olarak Amasra’da 43 canımızı kaybettik. Tüm iş cinayetlerinde binlerce işçi arkadaşımız aramızdan ayrıldı.  Soma başta olmak üzere kaybettiğimiz tüm emekçileri saygı ile anıyoruz.

"İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GERİ PLANA BIRAKILDI"

Madenler yenilenmez nitelikteki kamusal kaynaklardır. Kömür madenciliği emek yoğun bir sektördür ve riski yüksektir. Uzmanlık ve birikim gerektirir. Kamusal çıkarlar doğrultusunda kamu eliyle işletilmelidir. Liyakatli kadrolarla, bilim ve tekniğin gereklerine uygun, gerekli yatırımlar yapılarak, işçi sağlığı ve güvenliği öncelikli, insan onuruna yakışan çalışma koşullarında işletilmesi yaşanan bu katliamların önlenmesinde gerekli şartlardır.

Oysa Soma'da da olduğu gibi kamunun asıl işi olan kömür çıkarma işleri taşeron firmalar eliyle yürütülmektedir. Önceliği kar olan bu işletmeler ,şçi sağlığı ve güvenliğini geri plana bırakmaktadır. Soma davasından da gördük ki yaşanan can kayıplarının gerçek sorumluları yargılanmamakta veya ceza almamaktadır. Ya da en alt düzeyde birkaç çalışana verilen göstermelik cezalarla yargı süreçleri geçiştirilmektedir. Soma Davasında Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Soma Müessesesinde görevli olan iki mühendis cezalandırılmıştır. Patronlar başta olmak üzere asıl sorumlular ceza almamış, bazıları az cezalarla kurtulmuşlardır.

Oysa Soma'da olduğu gibi yaşanan tüm facialarda kurumların yapması gereken asıl işleri taşeronlara devreden siyasi irade ile kamu kurum yöneticileri, denetim görevleri olan Maden ve Petrol İşleri Genel müdürlüğü ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri sorumlulardır. Ancak hiçbir davada üst düzeyde yetkililere bilir kişilerce suç atfedilmemekte, yargılanma izni verilmemektedir.

"SOMA RESMİYETTE VE KAMUOYUNDA UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞTUR"

Sonuçta adalet yerini bulmamaktadır. Kimi zaman ölenler suçlanmakta ya da alt düzeyde birkaç günah keçisi bulunarak geçiştirilmektedir. Soma resmiyette ve kamuoyunda unutulmaya yüz tutmuştur.  Ancak bizlerin vicdanında tüm emekçi cinayetleri gibi tazeliğini korumaktadır.

Lüks, şatafat, saltanat hep siyasi iktidara, yandaşlarına ve sermayeye, ölümler hep emekçi halka düşmektedir. Bunu da bizlere fıtrat, kader planı diye sunmaktadırlar. Bunlar ne fıtrattır ne kaderdir. Bu yaşananlar iş cinayetleridir. Öncelikle 14 Mayıs seçimlerinde bize ölümleri, yoksulluğu reva gören kaderci tek adam rejimini göndereceğiz. Sonrasında hesabını mutlaka soracağız. Artık yeter iş cinayetleri son bulsun. Somayı unutma, unutturma."