birgün

24° AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 08.07.2020 08:50

Somalı madenciler vekilini arıyor

Somalı madenciler vekilini arıyor

EMEK SERVİSİ

AKP hükümeti, Soma’da yasal hakları olan kıdem tazminatlarını yıllardır alamayan binlerce maden işçisine verdiği sözü tutmadı. Rödovans sözleşmeli ocaklarda çalışan işçilerin tazminatlarını alabilmesi için bir torba yasa çıkarılacaktı; ancak teklif bile hazırlanmadı. Madenciler, 20 Temmuz’a kadar AKP’li bir vekilin bu teklifi hazırlayıp Meclis’e sunmasını istiyor.

Bağımsız Maden İşçileri Sendikası’nın (Bağımsız Maden-İş) desteğiyle geçen yıl Manisa Kırkağaç’ta tazminat hakları için bir ay süren bir direniş gerçekleştiren madenciler, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın tazminatların ödeneceği sözü vermesi üzerine direnişi bitirmişti. Bakanlık, Eynez ocağında çalışan işçilerin tazminatının en kısa sürede ödeneceği, rödovans sözleşmeli madenlerde çalışan işçiler için ise mart ayı sonuna kadar yasal düzenleme yapılacağı sözünü vermişti.

VERDİĞİNİZ SÖZLERİ TUTUN

Eynez ocağında çalışan işçilere tazminatları ödendi; ancak Atabacası, Uyar, Geventepe gibi rödovanslı ocaklarda çalışan işçiler için hiçbir yasal düzenleme gündeme gelmedi. Şimdi binlerce madenci, yıllardır ödenmeyen tazminatlarını alabilmek için bu yasa teklifinin bir an önce hazırlanarak Meclis’e sunulmasını istiyor. “Madenciler vekil arıyor” etiketiyle sosyal medyada seslerini duyurmaya çalışan işçiler, AKP Manisa milletvekillerine, Meclis’in tatile gireceği 20 Temmuz gününe kadar yasa teklifini hazırlayarak Meclis’e sunma çağrısı yapıyor. İşçiler, “Ölümüne çalıştırılanlar ölümüne direnirler. Tek kuruşumuzu bırakmayacağız, sonuna kadar mücadele edeceğiz. Israrla verilen sözlerin takipçisi olacağız” diyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız