birgün

6° PARÇALI BULUTLU

YAŞAM 17.01.2020 06:00

Sömestr sosyalleşmek için bir fırsat

Yoğun bir eğitim döneminin ardından 18 milyon öğrenci bugün 2 haftalık tatile girecek. Uzmanlar kaliteli bir tatilin akademiyi ve sosyalleşmeyi bir arada barındırması gerektiğini dile getiriyor

Sömestr sosyalleşmek için bir fırsat

Haber Merkezi

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci ile 1 milyonu aşkın öğretmen bugün yarıyıl tatiline başlayacak. Yarıyıl tatili 20-31 Ocak arasında olacak. İkinci yarıyıl eğitim öğretim dönemi 3 Şubat Pazartesi başlayacak. İkinci dönem ara tatili 6-10 Nisan’da yapılacak. 13 Nisan’da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı ise 19 Haziran Cuma tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

Sömestr tatiline girecek öğrencilere ve velilere uzmanlar, akademinin, dinlenmenin ve sosyalleşmenin bir arada olduğu bir tatil planının başarıya ulaştıracağını söyledi.

Rehberlik Bölüm Başkanı Tuğçe Kılıç, “Sadece dinlendikleri, eğlendikleri bir tatil kaliteli geçirilmiş bir tatil olmayacak. Öğrenilmiş bilginin pekişmesi gerekir, muhakkak ev çalışmaları ve tekrar edecekleri konular olacak. Konulara gün içerisinde 1 saat ayrılması gerekiyor. Bazen sabah, bazen akşam öğrencinin verimli çalıştığı saate göre planlanması gerekiyor. Kitap okumak için de mutlaka bir zaman dilimi olmalı. Aslında her gün kitap okumayı alışkanlık haline getirmeliler. Daha küçük yaşta 20-25 dakika, ortaokul-lise yaşlarında 40 dakikaya kadar okuyabilirler. Bunu bir aile paylaşımı olarak yapıp hep beraber okuma yapabilirler. Sömestr sosyalleşmek için bir fırsat. Sergileri, müzeleri gezebilirler” diye konuştu.

TATİLİ VERİMLİ GEÇİRMENİN 10 YOLU

1. Mutlaka bir tatil programı hazırlayın.
2. Ailenizle birlikte tatil yapın.
3. Tatilde ders çalışmayı ihmal etmeyin.
4. Günün, haftanın ve yarıyıl tatilinin sonunda ulaşmayı düşündüğünüz yeni hedefler belirleyin.
5. Konu tekrarı yapın.
6. Eksik kalan konuları tamamlayın.
7. Yeni konulara çalışın.
8. Bolca kitap okuyun.
9. Dinlenmeye ve gezmeye vakit ayırın.
10. Sosyal faaliyetlere (tiyatro, sinema, konser, spor vb) zaman yaratın.

somestr-sosyallesmek-icin-bir-firsat-676115-1.

BELEDİYELERDEN ETKİNLİKLER

  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Çocuk Meclisi, sömestr için çeşitli etkinlikler düzenleyecek. Öğrenciler İBB Silivrikapı buz pistinde eğitmenlerinden ders alabilecek. Şair Tevfik Fikret’in yaşadığı ev olan Aşiyan Müzesi’nde “Sanat için sanat” akımını temsil eden Edebiyat-ı Cedideciler’in fotoğraf, kitap ve özel eşyalarının sergilendiği alanı ziyaret edilecek.
  • Şişli’deki Atatürk Müzesi gezilecek. Çocuklarını gezilere dâhil etmek isteyen veliler cocukmeclisi.ibb.istanbul adresi üzerinden gönüllü üye kaydını yaptıktan sonra İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün Çocuk Meclisi birimi ile irtibat kurup katılım ile ilgili bilgi alabilecek.
  • Maltepe Belediyesi ise yarıyıl tatilinde ilçedeki çocuklara ‘Sömestr çocuk şenliği’ düzenlemeye hazırlanıyor. Yarın başlayıp 2 Şubat Pazar günü sona erecek olan şenlikte çocuk masalı kahramanları, sevilen çizgi film karakterlerinin maceraları, eğitici ve eğlendirici oyunlar sahnelenecek. Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenecek şenlikte, tiyatro oyunlarının yanı sıra film gösterimleri de yapılacak. Etkinlikler ücretsiz olacak.
  • Beşiktaş Belediyesi, sömestr tatilinde Beşiktaşlı çocukların hem eğlenip hem de bilgileneceği ‘Sömestr Çocuk Festivali’ düzenleyecek. 25-28 Ocak tarihlerinde Akatlar Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek festivalden çocuklar ücretsiz olarak faydalanabilecek.
  • İzmir Büyükşehir Belediyesi, çocuklar için ücretsiz sanat atölyeleri ve tiyatro gösterimleri düzenleyecek.
  • Birbirinden yetenekli 30 çocuktan oluşan Danimarka’nın ünlü akrobasi ekibi ‘Uçan Yumurcaklar’ 25-30 Ocak tarihlerinde altı gösteriyle TİM Show Center’da muhteşem bir şovla çocuklarla buluşacak.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız