Aksoy Araştırma’nın son anketine göre, Kemal Kılıçdaroğlu ve Recep Tayyip Erdoğan’ın yarıştığı cumhurbaşkanı seçiminde, Kılıçdaroğlu’nun oy oranı yüzde 56,8 olarak kaydedildi. Erdoğan’ın oy oranı ise 43,2’de kaldı. Partilerin oy oranına bakıldığında ise MHP'nin yüzde 7'lik seçim barajının altında kaldığı görüldü.

Abone Olgoogle-news
Son seçim anketi: Kılıçdaroğlu farkı açtı, MHP baraj altında

HABER MERKEZİ

14 Mayıs'ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi nedeniyle yapılan kamuoyu araştırmaları sürüyor.

Son olarak Aksoy Araştırma'nın Türkiye Monitörü 2023 Yılı 12. Hafta Araştırması’nın sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. 26 ilde 1537 kişiyle yapılan ankette, katılımcılara CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki bir seçimde kime oy verecekleri soruldu.

Kararsızlar da dağıtıldığında Kılıçdaroğlu'nun yüzde 56,8’lik desteğe ulaştığı Erdoğan’a desteğin ise yüzde 43,2 seviyesinde kaldığı görüldü.

anket-1141916-1.

Aynı şirketin bir önceki anketinde Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın 11,2 puan önündeydi.

PARTİLERİN OY ORANLARI

Araştırma sonuçlarına göre 2023 yılı Mart ayının ilk haftasından bu yana geçen sürede AKP'nin oyunda yüzde 1’lik artış olduğu görüldü. MHP ise yüzde 6,9 isr baraj altında kaldı.

"Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsin?" sorunda kararsızlar dağıtıldıktan sonra partilerin oy oranları şöyle oldu:

AKP: Yüzde 31,9
CHP: Yüzde 27,8
İYİ Parti: Yüzde 11,4
HDP: Yüzde 10,3
MHP: Yüzde 6,9
Saadet Partisi: Yüzde 0,8
DEVA Partisi: Yüzde 0,6
Gelecek Partisi: Yüzde 0,6
Diğer: Yüzde 9,7

anket-1141915-1.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Ertan Aksoy, "AKP’de üç hafta öncesine göre yüzde 1’lik bir artış, CHP’de yüzde 0,6’lık bir düşüş gözlemliyoruz. Bununla birlikte iki adaylı seçime gidilmesi halinde Kılıçdaroğlu rakibi ile arasındaki farkı yüzde 13,6’ya kadar çıkarabildi. Adaylığı açıklandığında yaptığımız ölçümde bu farkı yüzde 11,2 bulmuştuk. O dönemin asıl sorusu bu anlamlı farkın dönemsel bir heyecana dayalı olup olmadığıydı. Farkın gerilemediği gibi artmış olması kalıcı bir durumun işaretini oluşturmaktadır" ifadelerini kullandı.