Kocaeli Valiliği tarafından yapılan açıklamada, sosyal medya hesapları üzerinden "Kürt Dili Hareketi Derneği" başkan ve üyelerince "Kürtçe dil hakları talepleri"ne dikkati çekmek amacıyla il sınırlarından başlamak üzere Ankara'ya yürüyüş yapılacağı yönündeki paylaşımlar nedeniyle kentte eylem ve etkinliklerin 7 gün süreyle yasaklandığı belirtildi.

Kaynak: AA
Sosyal medyada "Kürtçe dil hakları talepleri" paylaşımı yapıldı: Valilik 7 günlük eylem yasağı ilan etti

Kocaeli'de yürüyüş, açık ve kapalı yer toplantıları, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, çadır kurma, bildiri dağıtma gibi eylem ve etkinliklere 7 gün süreyle yasaklandı.

Valilikten yapılan açıklamada, sosyal medya hesapları üzerinden "Kürt Dili Hareketi Derneği" başkan ve üyelerince "Kürtçe dil hakları talepleri"ne dikkati çekmek amacıyla il sınırlarından başlamak üzere Ankara'ya yürüyüş yapılacağı yönünde paylaşımların görüldüğü belirtildi.

Bu kapsamda 'milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve güvenliği ile genel asayişin korunması' gerekçesiyle bazı kararların alındığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. maddesinin (a) ve (c) fıkraları ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. maddesinin hükümleri gereğince Kocaeli il sınırları içerisinde bu kapsamda yapılacak her türlü (yürüyüş, açık ve kapalı yer toplantıları, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, çadır kurma, meşale yakma, el ilanı/bildiri, broşür dağıtma, protesto eylemi ve benzeri) eylem/etkinlikler ile bu eyleme destek vermek amacıyla gelen araçların ve şahısların il sınırlarına girişleri, 31 Ekim saat 00.01'den 6 Kasım saat 23.59'a kadar 7 gün süreyle yasaklanmıştır."​​​​​​​