birgün

23° AÇIK

BİRGÜN EGE 12.05.2021 15:33

Soyer: İzmir'de artık engeller kalkıyor

10-16 Mayıs tarihleri arasındaki Engelliler Haftası kapsamında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Engellilerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla kurulan Farkındalık Merkezi’nin ikincisini Örnekköy’de hizmete açtık. Engelli ebeveynlerinin eğitim ihtiyaçları için Limontepe’deki Ebeveyn Eğitim ve Bilgi Merkezi’nin çalışmalarını da hızlandırdık. İzmir’de 50’ye yakın mavi bayraklı plajı erişilebilir hale getiriyoruz. Engelli midibüslerimiz ve engelsiz duraklarımız devreye giriyor. İzmir’de artık engeller kalkıyor” dedi.

Soyer: İzmir'de artık engeller kalkıyor


BİRGÜN EGE

Engelsiz İzmir vizyonunu “Başka Bir Engelli Politikası Mümkün” anlayışıyla ortaya koyan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kenti engelsiz hale getirmek için çalışmalarını hızlandırıyor.

10-16 Mayıs tarihleri arasındaki Engelliler Haftası kapsamında konuşan Başkan Tunç Soyer, engellilerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla kurulan Farkındalık Merkezi’nin ikincisinin Örnekköy Sosyal Projeler Yerleşkesi’nde devreye alındığını belirterek “Engelli bireylerin sanata erişimi için dünyada ilk ve tek modern sanat müzesi olma özelliği taşıyan İzmir Dokunulabilir Engelsiz Modern Sanatlar Müzesi de aynı yerleşke içinde bulunuyor. Ayrıca engelli ebeveynlerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için Limontepe’deki Ebeveyn Eğitim ve Bilgi Merkezi’nin çalışmalarını hızlandırdık” dedi.

ENGELSİZ ULAŞIM, YENİ YAZILIM

soyer-izmir-de-artik-engeller-kalkiyor-875122-1.

Soyer, ESHOT ve İZULAŞ’ın toplu ulaşım filolarındaki otobüslerin neredeyse tamamının da engelli ulaşımına uygun olduğunu kaydetti.

Yeni alınan 364 otobüsün hizmete girmesiyle az sayıdaki yüksek tabanlı otobüsün hizmetten çekileceğini belirten Soyer, “Böylece İzmir’de engelli erişimine uygun olmayan otobüs kalmıyor” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye’de ilk kez yalnızca engelli vatandaşlara özel olarak üretilen dört adet “engelli midibüsü”nü de kente kazandırdıklarını ve kısa süre içinde toplu ulaşım sistemine dahil edeceklerini söyleyen Başkan Soyer, şöyle devam etti: “Her midibüs yedi adet tekerlekli sandalyeli yolcu taşıma ve ayrıca yedi koltuk kapasitesine sahip. Tüm kapalı otobüs duraklarına ve otobüs içlerine yolcu bilgilendirme ekranları da konulacak. Çalışmaları hızla devam ediyor. Bu ekranlarda yaklaşan araç, yaklaşılan otobüs, varış süresi gibi konularda sesli ve görsel bilgilendirmeler olacak. Bilgi işlem personelimizin, görme engelli yurttaşlarımız için hazırladığı ‘otobüs bilgilendirme sistemi’ de kısa süre içinde hizmete giriyor. ESHOT Mobil Uygulaması dahilinde kullanılabilecek bu yazılım sayesinde, görme engelli hemşehrilerimiz, binmek istedikleri otobüs için yardım istemek zorunda kalmayacak. Bulundukları duraktan binmek istedikleri otobüse bildirim gönderecekler. Şoför, bildirim ekranına düşecek sesli ve görsel uyarı sayesinde bildirilen duraktaki görme engelli vatandaşımızı, el kaldırmasına gerek olmadan durup alacak.”

ENGELSİZ PLAJLAR

Türkiye ölçeğinde ilk kez uygulanan “Kırmızı Bayrak” ve “Erişilebilirlik Koordinasyon Komisyonu”nun çalışmaları ile engellilerin erişimine uygun mekânların ve bilgiye erişim ortamlarının sayısının her geçen gün arttığına dikkat çeken Soyer, “İzmir’deki 130 park, açık alan, rekreasyon alanı, kıyı şeridi ve meydan erişilebilir hale geldi. 2021 yılı içinde 12 adet engelsiz ulaşım aracı satın alıyor ve ilçe belediyelerinin tamamının ulaşım aracı ihtiyacını karşılıyoruz. İzmir’de öncelikli olarak Selçuk Pamucak, Menderes Gümüldür, Seferihisar Akarca, Çeşme Ilıca, Karaburun Ardıç ve Dikili halk plajlarından başlayarak kentimizdeki 50’ye yakın mavi bayraklı plajı erişilebilir yapıyoruz. Büyükşehir, spor tesislerini, parkları, rekreasyon alanlarını da aşamalı olarak engelsiz hale getiriyor. İzmir’de engeller bir bir ortadan kalkıyor” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol