birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Soylu, ABD Büyükelçisi'ne seslendi: Hangi gazetecilere yazı yazdırdığını biliyorum

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İsveç, Almanya, Hollanda, İngiltere ve İsviçre başkonsolosluklarının 'güvenlik' gerekçesi ile kapatılmasına ilişkin ABD Büyükelçisi’ne seslenerek "Hangi gazetecilere yazı yazdırdığını biliyorum. Pis ellerini Türkiye'nin üzerinden çek. Çok net söylüyorum. Pis ellerini Türkiye'nin üzerinden çek. Neleri yaptırdığınızı, hangi adımları attırdığınızı, Türkiye'yi nasıl karıştırmak istediğinizi net bir şekilde biliyorum. O pis ellerinizi, o maskeli, sırıtan yüzlerinizi Türkiye'nin üzerinden çekiniz” dedi.

GÜNCEL 03.02.2023 13:03
Soylu, ABD Büyükelçisi'ne seslendi: Hangi gazetecilere yazı yazdırdığını biliyorum Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antalya'da Lara Turizm Merkezi’ndeki bir otelde düzenlenen İl Göç İdaresi Genel Müdürleri Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Toplantıda konuşan Soylu, İsveç, Hollanda, Almanya, İngiltere ve İsviçre başkonsolosluklarının kapatılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

AA'nın aktardığına göre, Soylu, Amerika Birleşik Devletleir Büyükelçisi'ne seslenerek, "Hangi gazetecilere yazı yazdırdığını biliyorum. Pis ellerini Türkiye'nin üzerinden çek. Çok net söylüyorum. Pis ellerini Türkiye'nin üzerinden çek. Neleri yaptırdığınızı, hangi adımları attırdığınızı, Türkiye'yi nasıl karıştırmak istediğinizi net bir şekilde biliyorum. O pis ellerinizi, o maskeli, sırıtan yüzlerinizi Türkiye'nin üzerinden çekiniz" dedi.

Soylu, Türkiye'ye gelen ABD büyükelçilerinin ''Ben Türkiye'de nasıl darbe yaparım, yaptırırım' telaşı içerisinde olduğunu belirterek "Bu, Türkiye'nin temel bir talihsizliğidir. Her Amerikan Büyükelçisinin 'Türkiye'de acaba ben ne yaparım, ne yaptırırım ve Türkiye'ye nasıl zarar veririm, babalarıma nasıl yaranırım' dertleri budur. Türkiye'nin yıllardan beri en önemli talihsizliklerinden bir tanesi budur, hep de bu olmuştur. Diğer büyükelçilerini toplar, fıs fıs fıs, onlara akıl vermeye çalışır. Avrupa'da da aynısını yapıyorlar ya, onlar idare ediyorlar Avrupa'yı Amerikan büyükelçiliği. Avrupalılar üzülmez bu söze merak etmeyin. Onlar gerçeklerin ne olduğunu biliyorlar. Hakikaten biliyorlar, otururlar dizayn ederler, Türkiye'yi de dizayn edebileceklerini zannediyorlardı ama bir adam oyunlarını bozdu, Recep Tayyip Erdoğan. Onlar Türkiye'yi de böyle zannediyorlardı, oturacaklardı, fıs fıs fıs oyun, tezgah kuracaklar" diye konuştu.

"KONSOLOSLUKLARI KAPATARAK AKIL VERMEYE ÇALIŞAN ÜLKELER"

2011'den bu yana 150 ülkeden 111 bin kişiye ülkeye giriş yasağı koyduklarını açıklayan Soylu, "Çatışma bölgeleriyle irtibatlı olduğu tespit edilen 102 uyruktan 9 bin 319 yabancı terörist savaşçıyı sınır dışı ettik. Biz bu gayreti gösterirken onların tavrı bu kişileri vatandaşlıktan alelacele çıkarıp, meseleyi baştan savmak şeklinde hallederiz anlayışıyla olmuştur. Bugün bize konsolosluk kapatarak akıl vermeye çalışan ülkelerin aslında bu meseledeki yönetim becerisizliklerine bir örnek olması için paylaşmak istedim. Avrupa Birliği ülkelerine 1126 yabancı terörist gönderdik. Türkiye olarak onlara soruyoruz, 'Ne yaptınız? Tekrar bunlar yarın Türkiye'ye gelmeye çalışırlar mı veya çatışma bölgelerine giderler mi veya Avrupa'da bir şey yaparlar mı?' diye. Ödleri patlıyor, kamuoylarına böyle bir şey söyleyecekler diye" ifadeleirni kullandı.

İHA'nın aktardığına göre ise, göç konusunda gelinen noktadaki sayısal verileri paylaşan Soylu, “Ülkemizde hala 3 milyon 506 bin 784 Suriyeli var. 2018’den beri bu sayıda yeni doğumlar dahil ciddi bir artış olmamıştır. 5 yıldır sayı 3 milyon 500 bin bandındadır” dedi.

Soylu, 850 bin toplam yeni doğum olduğunu belirterek “Yeni doğuma rağmen Türkiye’de 2011 yılından itibaren 850 bin doğum olmasına rağmen 3 milyon 506. 1,3 milyon ikametli yabancı var. Bunların içinde öğrenci, kısa süreli ikamet izni olanlar, tedavi için bulunanlar var, öğretim üyesi, beyaz yakalılar var. Avrupa’dan gelip sahil kesiminde hayatını devam ettirenler var. Bunların ikamet izni süresi bittiği zaman doğal olarak dönüyorlar” diye konuştu.

“KAMU DÜZENİNDE BİR SORUN YAŞAMADIK”

Göç nedeniyle ‘kamu düzeninde bir sorun yaşamadık’ diyen Soylu, “Tarihimizdeki 6-7 Eylül olayları tekrar yaşansın diye organize şekilde aynen o gün yapılan tahrikler gibi çalışan yapılar ve insanlar var. Bütün siyasi kariyerlerini göçün üzerine kuranlar var. Her hafta verileri paylaşıyoruz. Dünyada göçten ne kadar vatandaş yaptınız diyen, açıklayan başka bir ülke var mı bilmiyorum. Gerçekleri hızlı ve anında paylaşıyoruz. Çok şükür kamu düzeninde bir sorun yaşamadık. Onların hayal ettiği toplumsal kırılmaları yaşamadık. Ekmek istedikleri nefret tohumları tutmadı, yeşermedi. Kul kusursuz olmaz, elbette ki bazen sıkıntılar yaşanmış olabilir. İstenmeyen olaylar, hoş olmayan görüntüler meydana gelmiş olabilir. Anında müdahale edildi, vatandaşımızın huzurunun bozulmasına müsaade edilmedi” dedi.

"4 MİLYON KAÇAK GÖÇMENE MÜDAHALE EDİLDİ"

Kaçak göçle mücadelede ise 2016’dan bugüne kadar sınırda engellenenlerin toplam sayısının 2 milyon 760 bin olduğunu kaydeden Soylu, “Ülke sınırları içinde yakalananların toplamı 1 milyon 653 bin kişidir. Yani 4 milyon kaçak göçmene müdahale edildi. 2022 yılı sonu itibarıyla yakaladığımız kaçak göçmen sayısı 285 bindir. Sınır dışı edilen kaçak göçmen sayısı sayı 2022’ de 124 bin, son 12 ayda ise 130 bin 195 civarındadır. Bu kişiler ülkelerine gönderilmiştir. İngiltere'nin Ruanda’ya bir kişiyi gönderemediği noktada bunu yaptık. 70 binin üzerinde Afganistanlı ülkesine gönderildi, 130 binin yanında 19 bin 600 kişinin işlemleri devam ediyor” şeklinde konuştu.

Mükerrer yakalamalar çıkarıldığında sınır dışı etme oranının yüzde 53 olduğunu belirten Soylu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Her yakaladığımız iki kişiden birini sınır dışı ediyoruz. Bu oran 2017 ‘de yüzde 15’ti. Dünyada ne böyle bir sınır dışı oran ne de böyle bir sınır dışı sayısı mevcuttur. Avrupa’nın oranı yüzde 12 bandındadır. 15 olanlar başarılı sınır dışı yapıyoruz diyorlar, bizde yüzde 53’tür" ifadelerini kullandı.

Akdeniz dünyada en yüksek sayıda ölümün görüldüğü bölgedir. Türkiye ise bugüne kadar Akdeniz ve Ege'de yardıma ihtiyacı olan düzensiz göçmenlerde dahil 171 bin 647 insanı denizden sağ olarak kurtarmıştır. Biz iten bir ülke değiliz. Ölüme iten değil, ölümden kurtaran ülkeyiz. Biz vicdanlı ülke ve milletiz.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol