birgün

24° AZ BULUTLU

SİYASET 19.11.2019 16:40

Soylu açıkladı: IŞİD'lilerin büyük kısmı yıl sonuna kadar ülkelerine gönderilecek

Soylu açıkladı: IŞİD'lilerin büyük kısmı yıl sonuna kadar ülkelerine gönderilecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Reuters'a yaptığı açıklamada Türkiye'nin elindeki IŞİD'lilerin büyük kısmının yıl sonuna kadar vatandaşları oldukları ülkelere geri gönderileceklerini söyledi.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre Soylu, aralarında İrlanda ve Hollandalıların da bulunduğu 6 ya da 7 IŞİD'linin daha bu hafta ülkelerine gönderileceğini belirtti.

Türkiyeli yetkililerin süreçle ilgili olarak taraflarla görüştüğünü söyleyen Soylu, "Yıl sonuna kadar kaç militanın ülkelerine geri gönderileceğini, sürecin uzunluğu belirleyecek. Ama özellikle Avrupa ülkeleri için süreç işliyor. Büyük kısmının yıl sonuna kadar ülkelerine geri gönderilmiş olacağını düşünüyorum" dedi.

Soylu bazı ülkelerin, IŞİD'lilerin vatandaşlıktan çıkarmasının ise uluslararası hukuka aykırı olduğuna dikkat çekti.

Türkiye hükümeti geçen ay yapılan Barış Pınarı Harekatı kapsamında Suriye'nin kuzeydoğusunda 287 IŞİD'li yakaladığını açıklamıştı.

Reuters'ın haberine göre şu ana kadar IŞİD'li olduğundan şüphelenilen 10 Alman, 1 ABD ve 1 İngiltere vatandaşı ülkelerine geri gönderildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız