birgün

19° AZ BULUTLU

SİYASET 29.05.2018 13:50

Soylu, Büyükelçi Bass'ı hedef aldı: "Şimdi de Afganistan'da işler karıştırıyor"

Soylu, Büyükelçi Bass'ı hedef aldı: "Şimdi de Afganistan'da işler karıştırıyor"

Edirne’de tüm AB Büyükelçilerinin de katıldığı Türkiye-Bulgaristan sınır güvenliği toplantısında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Koskoca Avrupa okyanus ötesi bir ülkenin oyuncağı haline geldi’ dedi. Soylu, ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi John Bass için de, “Bizim burada başımıza bela olan bir Büyükelçi şimdi ABD’nin Afganistan Büyükelçisi oldu. Orada yine birtakım şeyler karıştırıyor” şeklinde konuştu.

Edirne’de AB büyükelçilerinin de katıldığı Türkiye-Bulgaristan sınır güvenliği toplantısında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Koskoca Avrupa okyanus ötesi bir ülkenin oyuncağı haline geldi” dedi.

Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre, Türkiye’de ABD Büyükelçisi iken Afganistan’a atanan Amerikan Büyükelçisi John Bass’i özellikle hedef aldı.

Afgan mülteci akınının Bass’in Kabil’e atanmasından sonra başlamasına dikkat çekti. ABD’yi teröre ve uyuşturucu kaçakçığına destek konusunda da açık ifadelerle suçlayan Soylu, “ABD’nin desteklediği YPG, DAEŞ (IŞİD) ile anlaştı. Türkiye sınırından Avrupa’ya geçen tek bir DAEŞ’li yok. DAEŞ ile YPG anlaştı. Bunun bedelini de Avrupa ülkeleri ödeyecek. Rakka’dan ayrılan DAEŞ’liler nereye gitti? Kimisi Avrupa’ya, kimisi Pakistan, Afganistan’a gitti. Avrupa çok büyük bir tuzağa düştü. Avrupa’da bombalar patlayıp, eylemler yapıldığında, Avrupalı siyasetçilerin televizyonlara çıkacak yüzü olmayacak” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız