birgün

16° AÇIK

SİYASET 29.05.2018 13:50

Soylu, Büyükelçi Bass'ı hedef aldı: "Şimdi de Afganistan'da işler karıştırıyor"

Soylu, Büyükelçi Bass'ı hedef aldı: "Şimdi de Afganistan'da işler karıştırıyor"

Edirne’de tüm AB Büyükelçilerinin de katıldığı Türkiye-Bulgaristan sınır güvenliği toplantısında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Koskoca Avrupa okyanus ötesi bir ülkenin oyuncağı haline geldi’ dedi. Soylu, ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi John Bass için de, “Bizim burada başımıza bela olan bir Büyükelçi şimdi ABD’nin Afganistan Büyükelçisi oldu. Orada yine birtakım şeyler karıştırıyor” şeklinde konuştu.

Edirne’de AB büyükelçilerinin de katıldığı Türkiye-Bulgaristan sınır güvenliği toplantısında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Koskoca Avrupa okyanus ötesi bir ülkenin oyuncağı haline geldi” dedi.

Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre, Türkiye’de ABD Büyükelçisi iken Afganistan’a atanan Amerikan Büyükelçisi John Bass’i özellikle hedef aldı.

Afgan mülteci akınının Bass’in Kabil’e atanmasından sonra başlamasına dikkat çekti. ABD’yi teröre ve uyuşturucu kaçakçığına destek konusunda da açık ifadelerle suçlayan Soylu, “ABD’nin desteklediği YPG, DAEŞ (IŞİD) ile anlaştı. Türkiye sınırından Avrupa’ya geçen tek bir DAEŞ’li yok. DAEŞ ile YPG anlaştı. Bunun bedelini de Avrupa ülkeleri ödeyecek. Rakka’dan ayrılan DAEŞ’liler nereye gitti? Kimisi Avrupa’ya, kimisi Pakistan, Afganistan’a gitti. Avrupa çok büyük bir tuzağa düştü. Avrupa’da bombalar patlayıp, eylemler yapıldığında, Avrupalı siyasetçilerin televizyonlara çıkacak yüzü olmayacak” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol