birgün

19° PARÇALI AZ BULUTLU

Soylu'dan açıklama: 9 ülke ile eş zamanlı operasyon

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 9 ülke ile birlikte 'Bataklık Operasyonu' adı ile ortak bir operasyon yapıldığını açıkladı. Soylu, "Uyuşturucu ve suç gelirleriyle ilgili en büyük operasyonu yapıldı" ifadelerini kullandı

GÜNCEL 30.06.2020 08:29
Soylu'dan açıklama: 9 ülke ile eş zamanlı operasyon
Abone Ol google-news

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 9 ülke ile birlikte, 'Bataklık Operasyonu' adı ile ortak bir uyuşturucu operasyonu yapıldığını açıkladı.

Soylu, dokuz ülke ile ortak yapılan Bataklık Operasyonu'na ilişkin, "70 milyon nakite el konuldu, 500 milyonluk trafik önlendi. Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonuydu. Uyuşturucu ve suç gelirleriyle ilgili en büyük operasyonu yapıldı" ifadelerini kullandı.

"Özellikle suç gelirleriyle mücadelede, gerek adalet bakanlığımız, savcılıklarımız, mahkemelerimiz, emniyet ve jandarma birimlerimiz büyük bir mücadele vermektedir" açıklamasında bulunan Soylu, şunları kaydetti:

"Dönem dönem tespitinde takibinde zorlandığımız çok açıktır. Bu operasyon 9 ülkeyle bağlantılı gerçekleştirildi. Hollanda, Belçika, İspanya, İtalya, Şili, Ekvador ve Brezilya. Türkiye ile de 11 vilayette yapıldı. Yaklaşık 94 hedefi vardı, şu ana kadar 67 hedef gözaltına alındı. Örgütün iki tepe yöneticisi var. Bir tanesi gerek Brezilya, gerek Hollanda'da 26 yıllık hapis cezası ve kırmızı bülteni söz konusu. Nakdi olarak 70 milyon liraya el konuldu. Toplam tüm süreçleriyle beraber 500 milyonun üzerine çıkabilecek bir nakdi ve suç gelirleri toplamı söz konusu olacak. Yaklaşık 2 ay önce bu operasyona bağlı olarak bir yakalama daha gerçekleştirilmişti. Ama kamuoyuna çok fazla deklare edilmeden suç dosyasına herhangi bir halel gelmemesi için de devam da ettirildi. Tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol