birgün

5° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Soylu “Eşkıya” dedi, CHP’li Başarır yanıt verdi: Onurun yok, yüzün keçe olmuş

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda CHP’li Ali Mahir Başarır ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında sert bir tartışma yaşandı. Soylu Başarır’ı “Sen mahkeme basan bir eşkıyasın” sözleriyle hedef alırken, Başarır, “Onurun yok, yüzün keçe olmuş senin” dedi.

GÜNCEL 18.11.2022 18:02
Soylu “Eşkıya” dedi, CHP’li Başarır yanıt verdi: Onurun yok, yüzün keçe olmuş
Abone Ol google-news

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün görüşülmekte olan İçişleri Bakanlığı bütçe görüşmelerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu sert bir dille eleştirdi.

CHP’li Başarır, “Sayın bakanın uyuşturucu baronlarıyla, dolandırıcılarla herkesle resmi var. En son bal ve arı dolandırıcılığı çıktı ve onla da resmin var senin. Sen busun. Sen ahlakını yitirmişsin, sen onurunu yitirmişsin. Yüzün keçe olmuş senin. Sen terbiyesiz bir adamsın. Sen bakana yakışır mı hareket ediyorsun? Sen hangi yüzle bana laf atıyorsun? Bunlar yalan mı? Senin yüzün keçe gibi olmuş ve sen utanma duygunu yitirmişsin. Yazıklar olsun!” dedi.

“YAPTIĞINIZ İKİ AÇIKLAMA ARASINDA DAĞLAR KADAR FARK VAR”

Bakanın güvenlikten bahsettiğini ifade eden CHP’li Başarır, “Hepimiz bu ülkenin güvenliğini, hiçbir vatandaşımızın tırnağına bile zarar gelmemesini istiyoruz ve bu da en büyük dileğimiz. Mersin’de, Taksim’de alçak bir saldırı oldu. Terörü bir kez daha lanetliyorum, PKK başta olmak üzere tüm terör örgütlerini lanetliyorum. Tüm yurttaşlarımıza baş sağlığı diliyorum. Sayın bakan Münbiç’ten bahsediyor. Mersin’deki olayda 2 tane terörist paramotora biniyor, oradan Türkiye’ye geliyor. Hatay, Adana, Yumurtalık ve en son Tarsus’a iniyor. Tarsus ile Mezitli arasında 5 çevirme var. Bu teröristler bir şekilde Mersin Polis Evi’ne geliyor ve hain bir saldırı gerçekleştiriyor. Maalesef 2 polisimiz şehit oluyor. O dakika yaptığınız açıklamayla 2 gün sonra yaptığınız açıklama arasında dağlar kadar fark var. Bu ülke sizin sözlerinize, sizin açıklamalarınıza güvenmeyecekse kime güvenecek? Siz bu ülkenin içişleri bakanısınız. Önce bir isim veriyorsunuz, bir partiyi suçlamak istiyorsunuz. Evet, o isme de lanet olsun. O isim dağdan çıkıyor ve bakıyoruz ki çözüm sürecinde serbest kalmış. Daha sonra başka bir isim veriyorsunuz. O sırada gazeteciler, insanlar bir partiye, milletvekiline saldırıyor. Orada bir saldırı olsa suçsuz günahsız bir siyasetçi, ilçe başkanı öldürülse ne olacak?” ifadelerini kullandı.

“BÜTÜN MAFYALAR TÜRKİYE’DE ÇIKIYOR”

Süleyman Soylu’nun sözlerine dikkat etmesi gerektiğini ve kesin bilgi aldıktan sonra açıklama yapması gerektiğini belirten CHP’li Başarır, “Taksim’deki terör eylemine lanet olsun. Kim bu kadın? Bu ülkeye geliyor, burada çalışıyor, bir yıl burada kalıyor. Güya bunu azmettiren kişi araba kiralama şirketi kuruyor, elini kolunu sallayarak bombayı bırakıyor ve evine gidiyor. Maalesef 6 vatandaşımız ölüyor ve sen gelmiş güvenlikten bahsediyorsun. Ülkenin haline bakın, bir Afgan kaçak geliyor, 5 tane Afganı öldürüyor. O Afgan kaçak bir şekilde yine ülkeden geri çıkıyor ve güvenlikten bahsediyorsunuz. Bakın, Afgan mafyayı Almanya sınırdışı ediyor. İsmi Sanger Ahmadi. Kendisi uyuşturucu baronu ve tesadüfen Türkiye’de olduğunu öğreniyorum. Nasıl öğreniyorum? Sosyal medyada sizin fotoğrafınızı paylaşmış ve biz bunu açıkladıktan sınırdışı edildi. Sırp mafya Türkiye’de çıkıyor. İtalyan uyuşturucu mafyası Türkiye’de çıkıyor. Yine bir Sırp mafya çatışmada Türkiye’de ölüyor. Bu adamlar nereden geliyor? Bunu sormak bizim hakkımız. Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliğinden bahsediyoruz. Sınırımız ne hale gelmiş? Kim bu kadın da Türkiye’ye geliyor ve tekstil atölyesinde iş bulabiliyor?” dedi.

“ŞİMDİYE PANZERLE, BALYOZLA EVİNE GİRMİŞTİNİZ”

Suçsuz yere insanlara algı yapıldığını ifade eden CHP’li Başarır, “Bakın, ben MHP Güçlükonak İlçe Başkanı suçlu demiyorum ama lütfen şu muhalefetteki partilerin birinin ilçe başkanının telefon kaydı, görüşmesi olsa sayın bakan muhalefetteki diğer partilerin ilçe başkanının evine panzerlerle, balyozlarla girmiştiniz.” sözlerini dile getirdi.

“ALGI YAPIYORSUNUZ”

E-devletteki mobil hat sorgulama kaydını elindeki fotoğrafta gösteren CHP’li Başarır, “Bu ne biliyor musunuz? E-devletteki mobil hat sorgulama ve bir tuşla sorgulayabiliyorsunuz. Bu iddialar başka bir muhalefet partisinde olsaydı suçsuz şekilde linç edilmiş ve tutuklanmıştı. Bu algıyı siz yapıyorsunuz.” dedi.

“SENİN BAL, ARI DOLANDIRICISIYLA BİLE RESMİN VAR”

Süleyman Soylu’nun laf atması üzerine CHP’li Başarır, “Sayın bakanın uyuşturucu baronlarıyla, dolandırıcılarla herkesle resmi var. En son bal ve arı dolandırıcılığı çıktı ve onla da resmin var senin. Sen busun. Sen ahlakını yitirmişsin, sen onurunu yitirmişsin. Yüzün keçe olmuş senin. Sen terbiyesiz bir adamsın. Sen bakana yakışır mı hareket ediyorsun? Sen hangi yüzle bana laf atıyorsun? Bunlar yalan mı? Senin yüzün keçe gibi olmuş ve sen utanma duygunu yitirmişsin. Yazıklar olsun!” dedi.

SOYLU’DAN “EŞKIYA” ÇIKIŞI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise Başarır’ın konuşması sırasında araya girerek CHP’li vekile “Eşkıya” dedi. Soylu şu ifadeleri kullandı:

“Sen Türk Silahlı Kuvvetleri’ne satılık dedin be, ne konuşuyorsun! Senin ne olduğunu bilmiyor muyuz biz. Sen buraya bak buraya (Masanın altından önceden hazırlanmış görselleri çıkarıyor). Sen buraya bak buraya. Sen mahkeme basan eşkıyasın. Eşkıyasınız! Senin ne mahkemeye ne devlete saygın var. Senin nasıl iş takipçisi olduğun, nasıl Türk Silahlı Kuvvetleri’nin düşmanı olduğun apaçık ortada.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol