İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan seçimler için kullandığı “siyasi darbe girişimi” sözlerini savundu. Soylu, “Darbeyle yapamadıklarını seçimle yapmak istiyorlar” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi
Soylu, seçimleri darbe ile ilişkilendirmeyi sürdürdü: Darbeyle yapamadıklarını seçimle yapmak istiyorlar
Fotoğraf: AA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 14 Mayıs'ta gerçekleşecek seçimler hakkında kullandığı "15 Temmuz, fiili darbe girişimiydi. 14 Mayıs 2023, Türkiye'yi tasfiye etmeye yönelik hazırlıkların her birini bir araya getirerek oluşturabilecek siyasi darbe girişimidir" sözleri hakkında kendisine yöneltilen bir soruya yanıt verdi.

Sözlerinin arkasında olduğunu belirten Soylu, "Darbeyle yapamadıklarını seçimle yapmak istiyorlar" ifadelerini kullandı.  

Habertürk’te Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtlayan Soylu, şunları söyledi:

"Neresi yanlış bunun? Darbeyle yapamadıklarını seçimle yapmak istiyorlar. Erdoğan ABD'nin kurduğu sistemi tasfiye etti., Biden bu konuşmasında diyor ki, 'bundan önce yaptıklarımızı beceremedik' diyor. 'Şimdi biz bu işi Türkiye'deki tüm muhalifleri bir araya getirerek 2023 seçiminde bunu sağlamalıyız' diyor. Bunu bir gazeteci söylemiyor, Amerikan başkanı söylüyor. Darbeyle değil de seçimle diyor.”