birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

AVRUPA 10.08.2020 13:44

SPD’nin başbakan adayı Scholz oldu

Almanya’da SPD’nin gelecek yıl yapılacak meclis seçimleri için başbakan adayı, mevcut Başbakan Yardımcısı Olaf Scholz oldu.

SPD’nin başbakan adayı Scholz oldu

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD-Sozialdemokratische Partei Deutschlands) gelecek yıl yapılacak meclis seçimleri için başbakan adayı belli oldu.

Halihazırda Maliye Bakanı ve Başbakan yardımcısı olarak görev yapan 62 yaşındaki Olaf Scholz, SPD’nin başbakan adayı olduğunu Twitter hesabından duyurdu.

Scholz, “Artık duyurabiliriz: Parti eş genel başkanlarımız Saskia Esken ve Norbert Walter-Borjans'ın önerileri üzerine parti yönetimi başbakanlık adaylığımı oy birliğiyle kabul etti. Güçlü bir ekiple harika, adil ve başarılı bir seçim kampanyası yapacağımız için mutluluk duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Avukat olan Scholz, 20 yılı aşkın süredir aktif siyaset yapıyor. SPD’nin yeni başbakan adayı, 2007-2009 yılları arasında Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı olarak görev yapmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız