birgün

22° AZ BULUTLU

TEKNOLOJİ 06.05.2020 20:12

Spotify’dan Apple’a 'tekelcilik' eleştirisi

Spotify CEO'su Daniel Ek, Apple'ı "adil olmayan" bir şirket olarak tanımlıyor. Apple'ı kısıtlayıcı uygulamalar nedeniyle eleştiren Ek, bunun ticareti olumsuz etkilediğini söyledi

Spotify’dan Apple’a 'tekelcilik' eleştirisi

Spotify CEO’su Daniel Ek, Apple’ı “kısıtlayıcı uygulamaları” ve “adil rekabet kurallarına uymakla” eleştirdi.

Shift Delete’in haberine göre, kendisine göre tekel olmak isteyen Apple’ın da aralarında olduğu markaları, geçen yıl Avrupa Birliği’ne şikayet eden İsveç merkezli müzik veri akışı servisi Spotify, Apple’ın içine kapanık olmasından hoşnut değil. Spotify CEO’su Daniel Ek, Apple’ın uzun vadede daha açık bir çalışma anlayışına geçmesini bekliyor.

Abonelik sisteminde yüzde 30’luk bir kesinti yapan Apple’ı eleştiren Daniel Ek, Apple’ın uygulamalar adına yayımlanan güncellemeler için yaptığı kısıtlamalardan memnun değil. Ek, ayrıca, Apple’ın Watch ve Siri için yaptığı çalışmaları da verimsiz buluyor.

Siri’nin Spotify’a gelmesi için çok uğraştığını söyleyen Daniel Ek, Apple’dan aynı iş birliğini Spotify’ın Apple TV ve Apple Watch sürümleri için de göstermesini istiyor.

Apple tarafından yapılan kısıtlamaların ticareti olumsuz bir şekilde etkilediğini belirten Daniel Ek, Apple’ın HomePod için yaptığı kısıtlamaları da vurguladı. Apple, HomePod hoparlöründe üçüncü parti müzik uygulamalarının çalıştırılmasına veya iPhone’un (iOS) ve iPad’in (iPadOS) kullandığı yazılımlarda varsayılan müzik uygulamasının değiştirilmesine izin vermiyor.

Ek, Apple’ı adil olmayan ve içine kapanık bir marka olarak tanımlıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol