Sri Lanka’daki saldırılar: Ölü sayısı 359’dan 253’e çekildi

25.04.2019 23:04 DÜNYA
Sri Lanka’da, Sağlık Bakanlığı geçen Pazar günü meydana gelen patlamalarda ölenlerin sayısını 100’den fazla azaltarak, “253 dolayında” olduğunu açıkladı. BBC’de yer alan habere göre bakanlık daha önce 359 olarak açıklanan ölü sayısının, bir hesaplama hatası nedeniyle yüksek olduğunu belirtti. İntihar bombacıları geçen Pazar günü başkent Kolombo ve doğudaki Batticaloa kentindeki otel ve kiliselere saldırmış, patlamalarda […]

Sri Lanka’da, Sağlık Bakanlığı geçen Pazar günü meydana gelen patlamalarda ölenlerin sayısını 100’den fazla azaltarak, “253 dolayında” olduğunu açıkladı.

BBC’de yer alan habere göre bakanlık daha önce 359 olarak açıklanan ölü sayısının, bir hesaplama hatası nedeniyle yüksek olduğunu belirtti.

İntihar bombacıları geçen Pazar günü başkent Kolombo ve doğudaki Batticaloa kentindeki otel ve kiliselere saldırmış, patlamalarda yüzlerce kişi de yaralanmıştı.

Ölenlerin çoğu Sri Lanka vatandaşıyı, ancak ölen ve yaralananlar arasında onlarca yabancı ülke vatandaşı da bulunuyor.

Saldırıları dokuz kişinin düzenlediğinden şüpheleniliyor.

Polis, zanlılara ulaşmak için operasyonlarını sürdürürken, saldırılarla bağlantılı olarak aranan yedi kişinin fotoğrafları yayımlandı.

Yetkililer, saldırıdan Ulusal Tevhid Cemaati adlı örgütü sorumlu tutuyor, ancak bombacıların dışarından yardım aldığını söylüyorlar.

Saldınının sorumluluğunu IŞİD de üstlendi ve sekiz kişiyi gösteren bir video yayımladı, ancak herhang bir kanıt sunulmadı.

Saldırılarla ilgili diğer gelişmelerde;

  • İntikam saldırılarından korkan yüzlerce Müslüman patlamalardan birinin gerçekleştiği Negombo kentinden kaçtı.
  • Savunma Bakanı Hemasiri Fernando, istihbarat hataları nedeniyle görevinden istifa etti.
  • Katolik Kilisesi tüm ayinlerin iptal edildiğini duyurdu.
  • Polis, 70’ten fazla kişinin tutuklandığını açıkladı.

Ölü sayısı neden yanlış açıklandı?

Sri Lankan Savunma Bakanı Yardımcısı Ruwan Wijewardene, morgların yanlış sayılar bildirdiğini söyledi.

Bir başka yetkili de çok sayıda ceset parçası olduğu için “tam bir sayı vermenin çok zor olduğunu” açıkladı.

Sağlık bakanlığı ise otopsilerin yeni tamamlanıdğını ve bazı kurbanların birden çok kez sayıldığının ortaya çıktığını belirtti.