‘Sarallar’ organize suç örgütünün lideri Alaattin İlyas Saral, dün Brüksel’den İstanbul’a geldiği sırada havalimanında gözaltına alındı. 'Suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek' ile 'nitelikli yağma' suçlarıyla adliyeye sevk edilen İlyas Saral tutuklandı.

Kaynak: AA
Suç örgütü lideri İlyas Saral tutuklandı

Kamuoyunda ‘Sarallar’ olarak bilinen ve dün Brüksel’den İstanbul’a geldiği sırada havalimanında gözaltına alınan suç örgütü lideri Alaattin İlyas Saral tutuklandı.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesince, Marmara Cezaevi'nin karşısındaki salonda görülen duruşmada 20 tutuklu sanık ve 10 tutuksuz sanık ile avukatları hazır bulundu.

Müştekiler Rıfat Tan ve Melih Tan, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.

Müşteki Melih Tan, dava konusu olayın tutuklu sanık Seyfi Erkan ve müşteki ağabeyi Rıfat Tan arasında para alışverişi olduğunu, Erkan'ın ağabeyine tefecilik yöntemiyle para verdiğini söyledi.

Sanık Erkan ile 2020'de İzmir'de buluştuklarında "Ben Sarallar ile hareket ediyorum." diyerek kendilerini tehdit ettiğini öne süren Tan, aralarındaki gerilimin ardından oradan ayrıldıklarını belirtti.

Bu olaydan 20 gün sonra İzmir’de darbedildiğini anlatan Melih Tan, "İzmir'e kaçırılma meselesi yok. Biz oraya eğlenmeye gittik. İzmir'e gittiğimiz doğrudur. Sürekli tehditvari konuşmalar yapıyordu. Seyfi Erkan hariç diğer sanıklardan şikayetçi değilim. Seyfi Erkan yönünden davaya katılmak istiyorum." dedi.

Duruşmada dinlenen müşteki Rıfat Tan ise sanık Erkan'dan geçmişte tefeyle para aldığını, 2012-2013 yıllarında borcunu bitirdiğini ancak bir süre sonra sanığın kendisinden yaklaşık 30 bin lira para istediğini söyledi.

Rıfat Tan, sanık Erkan'dan şikayetçi olduğunu kaydederek, bu sanık yönünden davaya katılmak istediğini belirtti.

Duruşmada tanık olarak dinlenen Kemal Yavuz, müştekiler Rıfat Tan ve Melih Tan’ın yeğenleri olduğunu dile getirdi.

Müşteki Melih Tan’ın kaçırıldığına inanmadığını ifade eden Yavuz, şunları söyledi:

"Ben bunun sadece düzmece olduğunu biliyorum. Güya kaçırmışlar. Tan kardeşlerin Seyfi Erkan'a borcu varmış, ödememişler diye duydum. Bunları Rıfat’tan öğrendim. Bunlar durumum iyi olduğu için beni olayın içine çekmeye çalışıp benden para almak istediler. Bu insanlar 2008 yılında bana zarar verdiler. Benim yeğenlerim çok makul insanlar değil, ticarette de hep zarar veren kişiler. Bu beyanlarının da tamamına yakını yalan."

Heyet, dinlenmeyen müştekilerin yarın dinlenmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Hakkında kırmızı bülten çıkarılan ve İstanbul Havalimanı'nda gözaltına alınan sanık Alaattin İlyas Saral'ın sorgusuna duruşmanın ardından başlandı.

Alınan savunmanın ardından heyet, Saral'ın üzerine atılı tüm suçlardan tutuklanmasına hükmetti.

Öte yandan tutuklu sanık Altan Saral'ın celse arasında tahliye edildiği öğrenildi.

9 HAZİRAN'DA YAKALANDI

Hakkında “kırmızı bülten” çıkarılan ve 9 Haziran’da Belçika polisince Tanzanya’nın başkenti Dodoma’ya gitmek üzere Brüksel Uluslararası Havalimanına geldiği sırada gözaltına alınan Saral’ın, kendi isteği ile Türkiye’ye iade edildiği öğrenildi.

Interpol tarafından uluslararası seviyede yakalama kararı bulunan Saral’ın, 9 Haziran Cuma günü Brüksel polisi tarafından yakalandığı belirtilmişti.

TÜRKİYE'YE İADESİNİ İSTEMİŞTİ

Belçika’dan Tanzanya’nın başkenti Dodoma’ya gitmek üzere Brüksel Uluslararası Havalimanına geldiği sırada Belçika polisi tarafından gözaltına alındığı, kırmızı bültenle aranan Alaattin İlyas Saral’ın, söz konusu ülkede yerel mahkemeye çıkarıldığı, Belçika makamlarına “Benim Türkiye’de mahkemem var beni iade edin” şeklinde ifade verdiği aktarılmıştı.

İlyas Sara'ın bu talebi doğrultusunda iade edildiği ifade edilmişti.

Hakkında yürütülen soruşturma çerçevesinde uzun süreden beri aranan ve yurt dışına firar ettiği anlaşılan çıkar amaçlı suç ağının lideri Alaattin İlyas Saral, dün Belçika’dan Türkiye’ye dönüş yaptığı sırada İstanbul Havalimanı’nda İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınmıştı.