Sudanlılar darbeye karşı meydanlarda toplandı

Dış Haberler Servisi

Sudan'da 25 Ekim'de hükümetteki sivil kanada darbe yaparak yönetimi ele geçiren cuntaya karşı dün ülkenin birçok kentinde on binlerce kişinin katıldığı eylemler düzenlendi.

Middle East Eye'ın (MEE) haberine göre, başkent Hartum ve kıyı kenti Port Sudan'da düzenlenen kitlesel eylemlere görevli askerler müdahalede bulunurken yurttaşlar saldırılara rağmen protestoları sürdürdü. Kuzey Darfur'un başkenti El-Fashir'de de "Biz devrimciyiz ve özgürüz" sloganlarıyla darbe karşıtı eylemler düzenlenirken kentte internet kesintilerinin olduğu aktarıldı.

MEE'ye konuşan Port Sudan'dan bir eylemci, müdahale esnasında askerlerin kılıç dahi kullandığını söyledi. Darbe karşıtı eylemlere destek olarak dün Lübnan, Libya, İngiltere ve İtalya'da da Sudan büyükelçilikleri önünde protestolar düzenlendi. Darbeci lider Orgeneral Abdulfettah el Burhan, önceki gün yaptığı açıklamada bir hafta içinde yeni başbakan ve Egemenlik Konseyi üyelerinin açıklanacağını duyurmuştu.

Burhan, “Bir önceki başbakan, siyasi ve askeri güçlerin mutabakatı ile seçildi. Artık siyasi güç yok. Bu yüzden seçimlere kadar geçiş döneminde halka yol göstermek ve onlara yardım etmek vatani görevimizdir” ifadelerini kullanmıştı. Başbakan Abdullah Hamduk ise darbe sonrası gözaltına alınmıştı. Hamduk serbest bırakılırken diğer hükümet yetkililerin halen tutuklu olması halkın tepkisine yol açmış, darbe yönetimine karşı kitlesel eylem çağrıları yapılmıştı.