birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 13.06.2021 09:35

"Şükürle karnımızı doyuruyoruz"

CHP’li 40 milletvekili ve PM üyesi tarafından hazırlanan rapora göre, oğluna AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adını koyan seçmen pişman, esnaf ise artık yiyecek yemek bulamıyor, ‘şükürle’ karnını doyuruyor.

"Şükürle karnımızı doyuruyoruz"

BirGün ANKARA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Yarın seçim olacakmış gibi çalışın” talimatının ardından başlayan kent gezilerinde, ekonomik darboğaz ve krizin etkileri öne çıkıyor. Son olarak Çankırı’da gerçekleştirilen temaslar sonucu hazırlanan raporda, yoksulluk başlığı öne çıktı.

Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi başkanlığında 40 kişilik milletvekili ve Parti Meclisi üyelerinden oluşan CHP heyeti, Çankırı kent merkezini ve tüm ilçelerini ziyaret etti. Heyet, Kılıçdaroğlu’na sunduğu raporda koyu AKP seçmeninin bile partisinden uzaklaştığını, yoksulluğun en küçük kentlere kadar yayıldığını vurguladı.

RECEP TAYYİP ADINDAN PİŞMANIM

Kılıçdaroğlu’na sunulan raporda, heyete görüşlerini aktaran vatandaşların şu ifadeleri yer aldı:

► Oğluma Recep Tayyip adını koymuştum. O zaman Ak Partiliydim. Şimdi pişmanım. Oğlumun adını değiştirmek istiyorum ama memurlar, ‘Biz bu ismi değiştirsek tayinimizi çıkarırlar, o nedenle değiştiremeyiz’ diyorlar. Oğlumun adını bile bu dönemde değiştiremiyorum.

► Uzun yıllardır döner esnaflığı yapıyorum. Artık et döner alan müşteri kalmadı, ben de tavuk döner satıyorum.

► Oto aksesuarcılık yapıyorum. Verilen desteklerden biz yararlanamıyoruz. Kim yararlanıyorsa anlamadık. Şükürle karnımızı doyuruyoruz artık.

► Çeltik üreticisiyim. Cumhurbaşkanı, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin, üreticiyi desteklemek için patatesle birlikte çeltik alımı yapacağını açıklamıştı. TMO, patates alımı yapmasına rağmen pirinç alımı yapmadı. Geçen yılki ürünleri depolarında duran, satamayanlar var.

► Servis şoförleri olarak bizler inanılmaz mağduruz. Aylardır kapanma nedeniyle iş yapamaz olduk. 2021 yılının Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ikinci taksitinin ve 2022’nin MTV’lerinin alınmamasını istiyoruz.

► Yıllar önce bir kamyon ya da tır şoförü kazandığıyla dört çocuk okutabiliyordu. Şimdi kamyon, tır şoförü, kazandığıyla kapısının önünde köpek besleyemiyor.

► Esnafım, 3 bin TL hibe destek aldım. Faydası oldu mu diye sorarsanız, üzerine ekleyip Bağ-Kur prim borcumu ödedim. Devlet verdiğini fazlasıyla geri aldı.

► Un fiyatları her gün artıyor. İşçilik maliyetini düşürebilmek için ailece gece gündüz çalışıyoruz.

► Esnaf borcunu ödeyemeyince, yeni kredi çekebilmek için eşi ya da yakını üzerine şirket kurmaya başladı. Bu yüzden şirket kapanışından çok basit usulde şirket açılışı yapılıyor.

► Pandemi döneminde çiftçiye hiç destek verilmedi. İki senedir bağ-kurlar ödenmiyor. Prim borçlarının silinmesi lazım. 2010 yılında prim 120 TL idi, bugün bin 85 TL. Aylık ödeyemiyorum.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol