birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Süleyman Soylu: O gün darbeyi yapan İsmet İnönü’nün CHP’sidir

Aydın'da düzenlenen 'Adnan Menderes ve Türkiye Demokrasi Tarihi Forumu'nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İsmet İnönü ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef aldı. Soylu, “Bugün bazıları ‘Bu Atatürk’ün CHP’si değil diyor. Peki bu kimin CHP’si? Bu İsmet İnönü’nün CHP’sidir. O gün darbeyi yapan da İsmet İnönü’nün CHP’sidir” ifadelerini kullandı.

SİYASET 11.05.2022 21:35
Süleyman Soylu: O gün darbeyi yapan İsmet İnönü’nün CHP’sidir
Abone Ol google-news


Türkiye’de 14 Mayıs 1950’deki seçimin 72’nci yıl dönümü nedeniyle, Aydın’daki Adnan Menderes Müzesi’nde ‘Adnan Menderes ve Türkiye Demokrasi Tarihi Forumu’ düzenlendi.

Foruma katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Demokrat Parti tarihini ve Adnan Menderes ile birlikte yaşananları yeniden anlatmanın oldukça anlamlı olduğunu ifade etti.

Konuşmasına başlarken, 16 Eylül 1961 tarihli Resmi Gazete’de Adnan Menderes ve arkadaşlarının idam kararının yayınlandığını hatırlatan Bakan Soylu, Menderes ve arkadaşlarını sevenler ile ailelerinin bu kararı ne hislerle okumuş olabileceklerini vurgulayarak, bu kararın sanki alelade bir kanun metni ve mahkeme kararı gibi sıradan yazıldığını dile getirdi.

“MENDERES ŞEHİRLERLE KÖYLERİ BİRLEŞTİRDİ”

Milletin geçmişe yabancılaşmak istemediğini dile getiren Bakan Soylu, dini ve tarihi ile bütünleşmek isteyen bir toplumun bunları önüne koyanla yola devam ettiğini kaydetti. Milletin bazen seçim zamanı geldiğinde sandıktaki iradesiyle hatırlatmalarda bulunduğunu belirten Bakan Soylu, şöyle konuştu:

Adnan Menderes, Celal Bayar ve arkadaşları Çanakkale Abidesi’ni yapanlar ve bu ülkeye kazandıranlardır. Uzun yıllar geçti. Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanlığı’na kadar ve ondan sonraki sürece kadar o duruş sadece seyredildi.

Oradaki bütün yapıtlar Erdoğan ile beraber yeniden ihya ve inşa ediliyor. Adnan Menderes ve arkadaşları şehirlerle köyleri birleştirdi. Hatta o dönemde CHP’liler bu köylüleri şehirlere getirilmesiyle ilgili eleştiriler ortaya koydu.

Daha da öteye gidip kasketlileri, poturluları, şalvarlıları halkın içine sokmamak için gayret gösterdiler. Adnan Menderes o adımı atmasaydı şuradakilerin yüzde 99’u kendi köyündeydi. Hepimiz köyümüzde ailelerimizin çocukları olarak kalacaktık.

Bir hakime hanım, bir vali, bir iş insanı ya da bir bakan, köylü çocuğu olamazdı. Bu yol bir vesileyle açıldı. Bugün çok tartışılan milli ve yerellik kavramı bu toplumun bütün unsurlarında her zaman var olmuş. Ama sadece yolları köyle ve şehirle Adnan Menderes buluşturmadı. Rahmetli Özal büyükşehirleri buluşturdu. Bir kalkınma hikayesini anlatmaya çalıştı. Erdoğan da bütün şehirleri tüm şehirlerle bölünmüş yollarla buluşturdu. Türkiye büyümeye ve kendini bulmaya çalıştı. Ne zaman kendine bir güç buldu, Türkiye’yi bekletmek isteyen, varlığını buzdolabına koymak isteyen, bu milletin dünyayla buluşmasını engellemek isteyenler ortaya çıktı.

“DARBEYİ YAPAN İSMET İNÖNÜ’NÜN CHP’Sİ"

Son günlerde algı kavramıyla ilgili bazı tartışmaların da gündeme geldiğini anlatan Bakan Soylu, şöyle devam etti:

Siz doğru mücadeleyi ortaya koyarsanız hiçbir algı bunun önünü kesemez. Belli dönemler içinde birtakım konjonktürel olayların altında kalabilir ama gerçeğin önü kesilemez. Yıllar sonra gelinir, 72 yıl, 172 yıl ya da 372 yıl sonra Adnan Menderes’ten Tayyip Erdoğan’a kadar bu millete toplu iğnenin ucu kadar hizmeti olan herkes için bu ülke seferber olur.

Bugün bazıları ‘Bu Atatürk’ün CHP’si değil diyor. Peki bu kimin CHP’si? Bu İsmet İnönü’nün CHP’sidir. O gün darbeyi yapan da İsmet İnönü’nün CHP’sidir. Kurulduğu tarihle bugün arasında hiçbir benzerlik söz konusu değildir. Gençlere tavsiyem, Türk siyasi tarihinde İsmet İnönü’yü iyi anlamadan, onun yaptıklarına bakmadan, Türkiye demokrasiye kavuşamaz. Bu benim iddiam ama bu sözümü hafife almayın. Yakın demokrasi tarihinde İnönü’nün yaptıklarını, bütün siyasi cenaha yaptıklarını iyi anlamadan Türk demokrasisi kendini bulamaz.

Batıcılık dahil olmak üzere bütün savların arkasında vardır. Bugün CHP’nin ortaya koyduğu bütün süreçlerin ruhunu, cümlelerini, psikolojik hareket tarzını ve tablosunu resmetmiştir. Hala o çizgiden devam edilmektedir. Türk demokrasi tarihi iki ayrı nehirde akar. Birisi millet nehri. Millet demek bu ülkenin kalkınması, dini değerleri, inancı, geleneği, hürmet, saygı demektir. Etrafındaki coğrafyayı anlamak, şefkat, merhamet demektir. Millet demek, bütün etrafımızdaki tarihin ta kendisidir. Bir de vesayet dediğimiz millet karşıtlığı vardır. Bugün elçilerle iş birliği yapanlar, Amerika talimatıyla darbe gerçekleştirenlerdir. Aralarında hiçbir fark yoktur.

“KİMLİĞİNİ DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞTILAR”

Tarihte milletin ve coğrafyanın cezalandırıldığını söyleyen Bakan Soylu, “O gün barajlar yapıldı. Bugün barajlar yapıldı. O gün yollar yapıldı, bugün yollar yapıldı. O gün Adnan Menderes uluslararası bir anlayış oluşturmaya çalıştı. Bugün Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan liderliğinde aynısını yapmaya çalışıyor. Bütün bu Türkiye üniversiteleri, yolları, limanları ile bu mücadelesini devam ettirmektedir. Bu milletin değerlerini alt üst etmeye çalıştılar. Kimliğini değiştirmeye çalıştılar. Fırsat geldiğinde 28 Şubat’ta olduğu gibi” dedi.

“CHP’DE VATANA İHANET EDENLERE KARŞI İÇİ ‘CIZ’ EDEN İNSANLAR VAR”

Bakan Soylu, Kılıçdaroğlu’nu da eleştirerek, “Utanmadan 2023 yılında kaç milletvekili çıkacağını bir Avrupa ülkesinin büyükelçisiyle konuştunuz. Çağatay Kılıç dedikodusu yaptınız. İlk cumhurbaşkanı seçilenin iki ya da üç yıl gideceğini, ardından yeni cumhurbaşkanı seçmek zorunda olunduğunu konuştunuz. Ukrayna-Rusya krizinin, o savaşın sonuçlarının Türkiye’yi nasıl etkileyeceğini değerlendirdiniz. Millet İttifakı içindeki bütün ayrıntıları, Ali Babacan’ı, Ahmet Davutoğlu’nu, HDP’den nasıl oy devşirileceğini konuştunuz. Allah’tan bu ülkede CHP içinde vatana ihanet edenlere karşı içi ‘cız’ eden insanlar var” ifadelerini kullandı.

“TAYYİP ERDOĞAN’IN TÜRKİYESİ…”

15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminde milletin çıplak elleriyle tanklara karşı geldiğini kaydeden Bakan Soylu, “Biz İstiklal Marşı ile büyüdük. ‘Bendimi çiğner aşarım’ derken nerede harekete geçebileceğimizi bize bu marş öğretti. 15 Temmuz’da gençlere burun kıvıranlara, gençler büyük bir ders vermiştir. Tayyip Erdoğan’ın Türkiyesi bize kendimize güvenmeyi öğretti” diye konuştu.

Forum, katılımcıların konuşmaları ile devam etti. Toplantının ardından Adnan Menderes Müzesi’nde katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektiren Bakan Süleyman Soylu, daha sonra kentten ayrıldı.

(DHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol