birgün

24° AÇIK

GÜNCEL 12.05.2021 10:57

Süleyman Soylu'ya 'Türkiye varışlı, kokain yüklü gemilerle' ilgili 8 soru

CHP'li Ali Öztunç, Kolombiya ve Panama'da Türkiye'ye gönderilmek üzereyken yakalanan kokain yüklü gemileri İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sordu.

Süleyman Soylu'ya 'Türkiye varışlı, kokain yüklü gemilerle' ilgili 8 soru

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya; “Güney Amerika’da Türkiye varışlı gemilerde yakalanan kokainlerle ilgili Türkiye’de soruşturma açılıp açılmadığını” sordu.

Kolombiya’daki Buenaventura Limanı’nda 9 Haziran 2020’de 5 ton, Ekvador’daki Panama Limanı’nda ise 5 Mayıs 2021’de 616 paket kokain yakalandığını belirten Öztunç,Meclis Başkanlığı'na sunduğu önergesinde; gemilerin varış noktasının, Türkiye olduğuna dikkat çekerek “Kolombiya’da yakalanan 5 ton kokainin Türkiye’deki alıcısı kimdir? Panama’da yakalanan ve son durağı Mersin limanı olan 616 paket kokainin alıcısı kimdir?” sorularını yöneltti.

Öztunç, bu iki olay ile ilgili Bakan Soylu’ya şu soruları yöneltti:

“- Yakalanan kokain ile ilgili herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

- (Kolombiya’da yakalanan 5 ton kokain) Üzerinden bir yıl geçmesine rağmen bu konuda bir açıklama neden yapılmamıştır?

- (Panama’da yakalanan 616 paket kokain) Bu kokain konteynırının sevkiyatını yapan firmanın adı nedir? Firma sahipleri kimlerdir? Bu konuda herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

- Varış noktası Türkiye olan bu kokain sevkiyatları ile ilgili bir soruşturma açılmış ise bu soruşturmanın sonuçlarını kamuoyuna açıklamayı düşünüyor musunuz?

- Yakalanan kokain sevkiyatları ile ilgili, basında adı geçen siyasetçi ve kamu görevlileri hakkında bir soruşturma açılmış mıdır?

- Bu konuda herhangi bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?

- Son beş yılda ele geçirilen uyuşturucu miktarı ne kadardır?

- Bu uyuşturucuların ne kadarı deniz yoluyla ülkemize sokulmuştur?”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol