Suriye'nin kuzeybatısını kontrol eden muhalif grupların yönetimindeki sivil savunma grubu, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından başlayan kolera salgını nedeniyle 22 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Suriye'de deprem sonrası başlayan kolera salgını nedeniyle 22 kişi öldü
Fotoğraf: AA

Suriye’de, 6 Şubat’taki depremlerin ardından bölgede başlayan kolera salgınında 22 kişinin hayatını kaybetti.

Reuters’te yer alan habere göre, Suriye'nin kuzeybatısını kontrol eden muhalif grupların yönetimindeki sivil savunma grubu, depremlerden sonra Suriye'de en büyük hasarın olduğu kuzeybatı bölgesinde kurtarma çalışmalarını yürütüyor.

6 Şubat'ta meydana gelen depremler Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Adana, Elazığ dışında; Suriye, Kıbrıs adası, Irak, Mısır ve Lübnan'da hissedildi ve yıkıma yol açtı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejimi ve muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde 3 bin 500'ü kişi yaşamını yitirdi, 14 binden fazla kişi yaralandı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, depremlerin ardından 42 bin Suriyeli'nin gönüllü olarak ülkesine dönüş yatığını açıkladı.

KOLERA NEDİR?

Kolera, bir bakterinin yiyecek ve içeceklere bulaşması sonucu yayılan bir hastalıktır. Kolera, şiddetli ishale neden olan, vücutta dehidrasyona yol açan ve tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilen tehlikeli hastalıkların başında yer almaktadır.

Kolera genellikle bakterinin bulaşmış olduğu deniz ürünleri, yiyecekler ve içme suyu ile vücuda bulaşır.